Gjedhëtaria është disiplina më e rëndësishme e blegtorisë. Merret më kultivimin e gjedheve (lopëve, mëshqerrave, demave, viçave, qeve, buallicave, etj.). Gjedhi si kafshë shtëpiake jep prodhime mjaftë të çmueshme, si: mishin, qumështin, lëkuren, qimet, plehun etj. Si lëmi e blegtorisë është e zhvilluar në ato vende që kanë sipërfaqe të mëdha të livadheve dhe kullotave. Gjedhëtaria, apo thënë më mirë, gjedhet mund të ndahen në tipin qumështor, tipin mishatak dhe të kombinuar mish – qumësht. Shtetet më numër më të madh të gjedheve në botë janë: India, SHBA, Kina, Argjentina, Rusia, etj.[1]

Kushtet më të favorshme për zhvillimin e kësaj dege janë kryesisht livadhet dhe kullotat e gjera. Shumë degë industriale janë të lidhura me mbarështimin e gjedhëve: industria ushqimore (përpunimi i mishit dhe i produkteve të qumështit), industria e modës (prodhimi i veshjeve dhe kepuceve). [2]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "The Stages of Beef Production". explorebeef.org. The Beef Checkoff. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2015. Marrë më 15 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ de Haan, Cees; Steinfeld, Henning; Blackburn, Harvey. "Chapter 2: Livestock grazing systems & the environment". Livestock & the Environment: Finding a Balance. Food and Agriculture Organization. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto