Dhia e Dukatit

Dhia e Dukatit është një racë autoktone e dhive e cila mbarështohet në zonat jugore të Shqipërisë, në rajonin përreth Dukatit dhe Gadishullit të Karaburunit, në jug të Vlorës.[1][2]

Tipet Redakto

Dallohen tipe të dhisë së Dukatit:

  • Dhia e zezë e Dukatit, dhe
  • Dhia e kuqe e Dukatit.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

<refrences/>


  1. ^ "Dhia e zezë e Dukatit, kafsha që po ruhet nga zhdukja". Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2020. Marrë më 24 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ GENTJAN HYKAJ, ANILA HODA, VILSON BOZGO: VLERËSIMI I DIVERSITETIT GJENETIK TË TRE RACAVE AUTOKTONE TË DHIVE ME ANË TË 30 MARKERËVE MIKROSATELITË, Journal of Institute Alb-Shkenca, www.alb-shkenca.org, Revistë Shkencore e Institutit Alb-Shkenca, ISSN 2073-2244. (pdf)