Dhia e Hasit

Dhia e Hasit është racë tipike autoktone e dhive e cila shtrihet në zonën e veriut të Shqipërisë si dhe në një pjesë të Kosovës. Është e përhapur në trevat e Qarkut të Kukësit, përfshirë rrethet e Kukësit, Hasit, Tropojës, deri në zonën e thellë malore të Nikaj-Mërturit. Dhia e Hasit është e përhapur edhe në Kosovë, sidomos në trevat e Malësisë së Gjakovës etj. [1] [2]

Dhia e Hasit
Dhitë e Kuqe të Hasit dhe bariu

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Dhia e Hasit dhe racat autoktobe". Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020. Marrë më 24 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ GENTJAN HYKAJ, ANILA HODA, VILSON BOZGO: VLERËSIMI I DIVERSITETIT GJENETIK TË TRE RACAVE AUTOKTONE TË DHIVE ME ANË TË 30 MARKERËVE MIKROSATELITË, Journal of Institute Alb-Shkenca, www.alb-shkenca.org, Revistë Shkencore e Institutit Alb-Shkenca, ISSN 2073-2244. (pdf)