Dhia e egër (Rupicapra aegagrus) është një kafshë e egër që shtrihet në Europë, në Azi dhe në Lindjen e Mesme. Gjueta e saj është e ndaluar sepse listohet si e cënuarListën e Kuqe të BNRN-së që në 1996.[1] Dhia shtëpiake mendohet se e ka preardhjen nga dhia e egër.

Dhia e egër
Bezoarziege.jpg
Capra aegagrus aegagrus
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Capra
Lloji:
Emri binomial
Capra aegagrus
Nënllojet

Capra aegagrus aegagrus
Capra aegagrus blythi
Capra aegagrus chialtanensis
Capra aegagrus cretica
Capra aegagrus hircus
Capra aegagrus turcmenica

NënllojetRedakto

ShpërndarjaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Stampa:IUCN2006 Listed as Vulnerable (VU A2cde v2.3)

Lidhje të jashtmeRedakto