Diskutim:Lufta Civile 1943-1944

Shto një temë
There are no discussions on this page.
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lufta Civile 1943-1944. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

"Patriotizem" nen hunden e pushtuseit me te eger te kohes??!! Po pjese me e madhe e atyre qe ju permendni per shqiptare ketu pagueshin nga pushtuesi dmth ne gjuhen politike ata quhen kolaboracioniste dhe kuissline!

Ka deshmimtare okulare qe pushtuesit fashiste gjermane ditet kur zhvillohej Konferenca e Mukjes nuk i sulmonin partizanet kurse forcat nacionaliste hynin e dillnin ne qytet e ne kala te Beratit sikur shkonin per dasem! Lufte i thone kesaj, apo tradheti!????--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 9 mars 2013 11:43 (CET)

Lidhje e maleve= nuk eshte kjo organizate qe kreu terrorizem mbi mesuese ne zonat e malesie se Shqiperise vetem per hir te bindjeve. Vazhdimi i luftes civile me mjete "paqesore" dhe mbi grate!!--Maja e Lëpjetës (diskutimet) 9 mars 2013 11:47 (CET)

Përshëndetje Maja e Lëpjetës. Me aq sa lexova nga artikulli e pashë të arsyeshme të vendos stampat {{Joref}}, {{Pov}}. Në internet burimet mbi këtë çështje janë fare të pakta, ndërsa në programin shkollor të historisë nuk njihet një term i tillë. Në qoftë se ke mundësi dhe njohje mbi këtë temë do të doja të listoje disa burime informacioni në mënyrë që ti përdorim në përmirësimin e artikullit. Punë të mbarë!-- Euriditi  9 mars 2013 12:31 (CET)
Artikulli shpreh hapur qëndrimin dhe opinionin personal të një personi, që i përket një pakice të rehabilituar pas një gjysëm shekulli. Ai është i pa bazuar në fakte bindëse, prandaj duhet rishikuar me çdo kusht. Mossjellja e referencave dhe të dhënave të dokumentuara do të kishte si pasojë grisjen e menjëhershme të kësaj krijese tepër të dyshimtë. Babagjysh (diskutimet) 10 mars 2013 13:19 (CET)
Babagjysh, nuk zune mend me Kristaq Ramen me sa duket. Ka kalue koha kur etiketimi "ballist" perban krim, e jo vetem ballistat por krejt politikanet qe u detyruen me ndejte n'emigrim mbas '44 ishin te ketij mendimi. Perjashtimi a priori siç keni ba dhe tek faqja e K. Rames vetem ve ne dyshim integritetin tuej per t'u marre me historine e re shqiptare ku jeni krejtesisht te paafte (me sa verej) per t'u zhveshe nga ideologjite qe keni ne mendje. Diskutojeni njihere me koleget mandej ndermerrni vendime. Wikipedia s'asht personale e jueja ku te bani si t'iu teket me argumentet qe s'mund t'i kaperdini nga bllokazhi qe iu ka vu nji ideologji arsyes. --S. Saiti (diskutimet) 10 mars 2013 15:12 (CET)
Kërkon të përhapesh pikëpamjet e ballistvve dhe kjo duket haptazi. Sill fakte të besueshme dhe mos ofendo si i marrë ! Babagjysh (diskutimet) 10 mars 2013 15:17 (CET)
Përshëndetje wikipedianë! Për sa i perket artikullit asnjë nga ne (mesa di une) nuk eshte historian dhe qendrimi qe mund te mbaje eshte i nje amatori ose me keq akoma i nje militanti. Me veshtrim te pare artikulli nuk ka asnje reference dhe ne fund jepen lidhje te jashtme vetem nga faqe te Ballit Kombetar. Pra duhen mbajtur dy stampat qe pata vendosur ne fillim {{Joref}} dhe {{Pov}}. Nuk jam i mendimit qe faqja te griset, pavaresisht se cfare opinionesh shpreh aktualisht dhe e shoh me vend qe ne fund te shenohet seksioni me qendrimet e Akademise se Shkencave. Do te keshilloja qe ky artikull te mos kthehet ne lufte redaktimi, pasi duke qene pak veta do te na marre kohe e energji qe mund ta shfrytezojme ne projekte me te dobishme.-- Euriditi  10 mars 2013 15:30 (CET)
Return to "Lufta Civile 1943-1944" page.