Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Vegla informatike. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mund të më shpjegoni Veglat informatike?

Redakto

Ne qofte se me shpjegoni per çfare flet ky artikull, mund tju ndihmoje, pasi eshte pasioni im dhe kuptoj ca nga keto gjera.
Veglat informatike, ngjajne si Vegla Pune, ne fushen e informatikes. Eagleal Diskuto 14 Maj 2007 23:31 (UTC)

Shkurt thjesht, vegla abstrakte pune. Vegla informatike d.m.th mund të jetë edhe teknika që përdorë një piktorë, po du me thonë njohurit që ai i ka në tru për atë teknik. Ajo është një paket informatash e inçizuar në një medium/tru.

Kodi, krijohet nga dikush me diçka që të luhet nga dikush. Nuk e di që bënë të krijohet diçka pa vegla pune edhe nëse ato janë abstrakte.!!! Shpresojë që po më kuptonë. Edhe unë vetë jamë në kërkim të vendit të duhur të këtyre veglave.

Upss!! Zoti e ka bërrë këtë punë por njeri ende nuk ka arritë. hahahha--Hipi Zhdripi 15 Maj 2007 00:38 (UTC)

Veglat

Redakto
  1. Operaconi matematikor - po dihet
  2. Vegla informatike - kombinim i opeacioneve - formula - kodi
  3. Paketa e veglave informatike - pjesë të programit që mund të lidhen me programe tjera - aparat informatik
  4. Makina informatike - makineria e përbërë nga veglat informatike dhe paketat të programuara të veprojnë ashtu që të mund të pasqyrohet një veprimtari e tërë nga jeta reale. (Program: labor, për luajtjen e një loje, luajtjen e një dege ekonomike, prodhimtarie etj)
  5. Veprimtaria informatike - ????--Hipi Zhdripi 15 Maj 2007 04:11 (UTC)

Tani me duket se e kuptova. Do kerkoje mos gjeje me shume material. Faleminderit per Shpjegimin. --Eagleal Diskuto 15 Maj 2007 07:52 (UTC)

Return to "Vegla informatike" page.