Distrikti Federal i Brazilit

Distrikti Federal apo Qarku Federal (Portugalisht Distrito Federal) është një nga 27 njësitë federale në Brazil. Në vetvete përfshin kryeqytetin e vendit, Brazilian. Kryeqyteti, u themelua në 21 prill 1960 dhe u ndërtua në tre vjet e dhjetë muaj në një projekt të presidentit Juscelino Kubitschek për transferimin e kryeqytetit kombëtar nga Rio de JaneiroBrasília. Para krijimit të Brazilias, Kryeqytet Federal ishte në Rio de Janeiro.

Distrikti Federal i Brazilit
Location of Distrikti Federal i Brazilit
Popullsia
 • Total2.557.158

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

LagjetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Coordinates: 15°47′S 47°56′W / 15.783°S 47.933°W / -15.783; -47.933

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.