Djathi

term gjeneral për një grup të shumëllojshëm të produkteve t̥ë qumështit
(Përcjellë nga Djathë)

Djathi është bulmet që bëhet duke zënë qumështin me mullëz ose me maja dhe duke e kulluar me napë.

Djathi Feta.
Djathi i artë i famshëm i Uellsit në treg në Gouda.

HistoriaRedakto

OrigjinaRedakto

Prodhimi i djathitRedakto

LlojetRedakto

Konsumimi dhe gatimRedakto

Konsumohet i freskët apo i skuqur po lezetin e ka me turshi dhe në fund shoqërohet me një god dhallë

PasterizimiRedakto

Pasterizimi i djathit është ngrohja e tij në temperature nëne 100 °C, që shkatërron të gjithë mikroorganizmat e tij por jo sporet.

Prodhimi botërorëRedakto

Nuk i shkatërron të gjithë mikroorganizmat sepse sporet janë pjesë përbërëse e mikroorganizmave e në veçanti të bakterit të cilat ja japin shijen djathit, roli i spores është mbrojtës të disa mikroorganizma të caktuar roli i saj rezulton tejkalimin e kushteve të vështira duke përfshire temperaturën qoftë të lart qoftë të ulet, mungesën e ushqimit, mungesën e lagështisë etj, sporja krijohet atëherë kur mikroorganizmi është në kushte të volitshme të jetes.

ReferimetRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto