Don Benito

komunë në Spanjë


Don Benito është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Las Vegas Altas, të provincës Badajoz, në Extremadura. Don Benito ka 37011 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 561,6 km2.

Don Benito
Qytet
Stema_figuraBandera Don Benito.png
Vendndodhja
Don Benito is located in Spanjë
Don Benito
Don Benito

Koordinatat: 38°57′V 5°51′P / 38.950°V 5.850°P / 38.950; -5.850

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Extremadura
Provinca Badajoz
Qarku Las Vegas Altas
Kryetari i Bashkisë Mariano Gallego
Partia PP-EU
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 561,6 km2
Lartësia 280 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 6400
Prefiksi +34 (Spain) + 924 (Badajoz)
Faqja Zyrtare donbenito.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto