Donald Hugh "Don" Henley (lindur 22 korrik 1947, në Gilmer, Texas) është një Rock këngëtar amerikan, Këngëshkrues dhe Baterist, më shumë njihet edhe si një ndër themeluesit e Eagles, gjithashtu fitues i shtatëfishtë i çmimit Grammy Award në karrierën individuale. Këngët e tij solo (individuale) janë "The Boys of Summer", "Dirty Laundry" dhe "The End of the Innocence". Në 2008 ai u rëndit i 87 në listën e këngëtarëve më të mirë të të gjitha kohërave nga revista Rolling Stone.

Don Henley
Background information
Emri i lindjesDonald Hugh Henley
Lindi (1947-07-22) 22 korrik 1947 (76 vjeç)
Gilmer, Texas, US
ZhanretRock, country rock, Pop
Musician, songwriter
Instrument(et)Vocals, drums, guitar
Vitet aktik1970–present
LabeliAsylum, Geffen, Warner Bros.
WebsiteDonHenley.com

Që nga viti 1994, ai aktivitetin e tij muzikor e ka ndarë me Eagles si dhe karrierën individuale (solo). Ai është i njohur zërin e tij brutal (të ndryshkur). Henley ka gjithashtu një varg të gjerë vokal në paraqitjet në këngët e Eagles, të tilla si "One of These Nights", "Witchy Woman" dhe "Sad Cafe".

Jeta e hershme

Redakto

Bashkëpunimi me Eagles

Redakto

Karriera solo

Redakto

Diskografia

Redakto
Për një discography lëshuar si një anëtar i Eagles, shih Diskografia e Eagles.

Albumet

Redakto
Viti hollësi mbi Albumin Rënditjet në lista[1] Fitimi
(sales threshold)
US UK CAN AUS NOR SWE
1982 I Can't Stand Still (album) 24 5 22 34
1984 Building the Perfect Beast (album) 13 14 17 15 24
 • US: 3× Multi-Platinum
1989 The End of the Innocence (album)
 • Released: June 27, 1989
 • Label: Geffen Records
8 17 8 40 15 11
 • US: 6× Multi-Platinum
 • CAN: 2× Platinum
2000 Inside Job (album) 7 25 8 37 22
 • US: Platinum
 • CAN: Gold
"—" Albumi ose kënga ka dështuar të futet në listë ose nuk është lëshuar në këtë vend

Albume Compilation

Redakto
Viti Hollësi të Albumit Rënditja në majat e listave Fitimi
(sales threshold)
US UK CAN AUS NOR
1995 Actual Miles: Henley's Greatest Hits
 • Released: November 21, 1995
 • Label: Geffen Records
48 13
 • US: Platinum
2009 The Very Best of Don Henley
 • Released: June 16, 2009
 • Label: Geffen Records
29
"—" Albumi ose kënga ka dështuar të futet në listë ose nuk është lëshuar në këtë vend

Singles

Redakto
Viti Kënga Rënditja në majat e listave[1] Albumi
US US AC US Main US Dance US R&B UK CAN CAN AC
1982 "Johnny Can't Read" 42 29 I Can't Stand Still
"Dirty Laundry"[A] 3 1 47 59 1
"You Better Hang Up" 44
1983 "I Can't Stand Still" 48
1984 "The Boys of Summer" 5 1 12 15 Building the Perfect Beast
1985 "All She Wants to Do Is Dance" 9 1 10 34 13
"Not Enough Love in the World" 34 6 17 63 3
"Sunset Grill" 22 18 7 52 3
"Drivin' With Your Eyes Closed" 9
1986 "Who Owns This Place?" 3 The Color of Money (soundtrack)
1989 "The End of the Innocence" 8 2 1 48 3 3 The End of the Innocence
"The Last Worthless Evening" 21 5 4 5 3
"I Will Not Go Quietly" 2
"If Dirt Were Dollars" 8
1990 "The Heart of the Matter" 21 3 2 9 8
"How Bad Do You Want It?" 48 8 32
"New York Minute" 48 5 24 97 20 4
1993 "Sit Down You're Rockin' the Boat" 13 Leap of Faith (soundtrack)
1995 "The Garden of Allah" 16 25 Actual Miles: Henley's Greatest Hits
"Everybody Knows" 18
1996 "You Don't Know Me at All" 22
"Through Your Hands" 14 33 9 14 Michael (soundtrack)
1998 "The Boys of Summer" (UK re-release) 12 Actual Miles: Henley's Greatest Hits
2000 "Workin' It" 21 Inside Job
"Taking You Home" 58 1 1
"Everything Is Different Now" 21
"For My Wedding"[B]
"—" Albumi ose kënga ka dështuar të futet në listë ose nuk është lëshuar në këtë vend

Pjemarës në këngë tjera(bashkpunime)

Redakto
Viti Kënga Artist Rënditja në majat e listave[1] Albumi
US US AC US Main US Country UK CAN CAN AC CAN Country
1981 "Leather and Lace" Stevie Nicks 6 10 26 12 Bella Donna
1992 "Sometimes Love Just Ain't Enough" Patty Smyth 2 1 22 1 Patty Smyth
1993 "Walkaway Joe" Trisha Yearwood 2 30 2 Hearts in Armor
1994 "Shakey Ground" Elton John 64 Duets
2001 "Inside Out" Trisha Yearwood 31 Inside Out
2002 "It's So Easy" Sheryl Crow C'mon C'mon
2007 "Calling Me" Kenny Rogers 53 Water & Bridges
"—" Albumi ose kënga ka dështuar të futet në listë ose nuk është lëshuar në këtë vend
Shënime
 • A^ "Dirty Laundry" was certified Gold by the RIAA.
 • B^ "For My Wedding" reached #61 on the Hot Country Songs chart.

Referime

Redakto
 1. ^ a b c Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 250. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto