Eagles është një rock bend amerikan formuar në Los Angeles, California gjatë fillimit të viteve 1970 nga Glenn Frey, Don Henley, Bernie Leadon dhe Randy Meisner.

Eagles
Background information
OrigjinaLos Angeles, California, U.S.
ZhanretRock, country rock, folk rock
Vitet aktik1970–1980
1994–present
LabeliAsylum, Geffen, Lost Highway, WMG, Universal Music
Antar/ëtDon Henley
Joe Walsh
Timothy B. Schmit
Bob Mothersbaugh
Anëtarët e kaluarGlenn Frey
Don Felder
Randy Meisner
Bernie Leadon

Me pesë çmime të para 1# për këngë dhe gjashtë çmime të para 1# për albume , grupi i Eagles ka qenë një nga grupet (artistët) më të suksesshëm të viteve 1970. Në fund të shekullit të 20, dy prej albumeve të tyre, Eagles: Their Greatest Hits 1971–1975 dhe Hotel California , renditen në mesin e 20# albume më të shitur sipas Recording Industry Association of America.

Albumi më tepër i shitur i studios, Hotel California është vlerësuar si abumi i 37# në listën e revistës Rolling Stone një list e pëbërë prej 500 albume the 500 greatest albums of all time, dhe banda u rendit #75 në revistat e vitit 2004, lista e 100 artistëve më të mirë të gjithë kohës [1] .Ata gjithashtu kanë shitjet më të mira të albumeve në SHBA deri tani me Eagles: Their Greatest Hits 1971–1975[2][3].

Eagles u nda në 1980, por u ribashkua në vitin 1994 për Hell Freezes Over, një përzierje e gjallë dhe drejtimi i ri i studios. Në 2007 Eagles lëshuan Long Road out of Eden, albumin e tyre të parë të plot të sdudios në 28 vite.

Anëtarët e grupit Redakto

1971–1974
1974–1975
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Bernie Leadon – vocals, guitars, banjo, mandolin
 • Randy Meisner – vocals, bass, guitar
 • Don Felder – guitars, mandolin, vocals, keyboards, synthesizers
1975–1977
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Randy Meisner – vocals, bass, guitar
 • Don Felder – guitars, mandolin, vocals, keyboards, synthesizer
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
1977–1980
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums , percussion, guitar, synthesizer
 • Don Felder – guitars, mandolin, vocals, keyboards, synthesizers
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals
1980–1994

14 vite "pushim"

1994–2001
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Don Felder – guitars, mandolin, vocals, keyboards, synthesizers
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals
2001–2013
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals
2013–2015
 • Glenn Frey – vocals, guitars, keyboards, synthesizers, harmonica
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Bernie Leadon – vocals, guitars, banjo, mandolin
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals
2016
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Bernie Leadon – vocals, guitars, banjo, mandolin
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals
2016–tani
 • Don Henley – vocals, drums, percussion, guitar, synthesizer
 • Bob Mothersbaugh – vocals, guitars
 • Joe Walsh – guitars, vocals, keyboards, synthesizers
 • Timothy B. Schmit – bass, vocals

Diskografia Redakto


Çmimet Redakto

Referime Redakto

 1. ^ "The Immortals: The First Fifty". Rolling Stone (në anglisht). Wenner Publishing (946). 2004-04-15. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2010. Marrë më 2007-10-27.
 2. ^ "RIAA Top 100 Albums". Recording Industry Association of America. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2010. Marrë më 2007-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Eagles hits album named best-selling of century". CNN. 1999-12-08. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2011. Marrë më 2007-10-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto