Glenn Lewis Frey (lindi më 6 nëntor, 1948; † 18 janar 2016) është një muzikiant, këngëtar, këngëshkrues, dhe aktor amerikan, më mirë njihet si një nga themeluesit e grupit rock Eagles.

Glenn Frey
Background information
Emri i lindjesGlenn Lewis Frey
Lindi(11-06-1948)qershor 1948, 11 invalid day
Detroit, Michigan, US
Vdiq18 january 2016 (67 years)
ZhanretRock, country rock, Pop
Musician, Këngëshkrues, Aktor ,Piktor
Instrument(et)Vocals, guitar, keyboards, piano
Vitet aktik1970–2016
LabeliAsylum, MCA
Antar/ët1966-2016

Jeta e hershme

Redakto

Bashkëpunimi me Eagles

Redakto

Diskografia

Redakto

Studio albums

Redakto
Year Album Chart Positions RIAA
US UK
1982 No Fun Aloud 32 Gold
1984 The Allnighter 22 31 Gold
1988 Soul Searchin' 36
1992 Strange Weather

Compilation dhe albumet të veçantë

Redakto
Year Album
1993 Glenn Frey Live
1995 Solo Collection
2000 20th Century Masters - The Milennium Collection

Singles

Redakto
Year Single Peak chart positions Album
US US Main US AC CAN UK
1982 "I Found Somebody" 31 57 27 No Fun Aloud
"The One You Love" 15 2 12
"Don't Give Up" 25
"Partytown" 5
1983 "All Those Lies" 41 28
1984 "Sexy Girl" 20 23 48 81 The Allnighter
"The All Nighter" 54
"The Heat Is On" 2 4 8 12 Beverly Hills Cop (soundtrack)
1985 "Smuggler's Blues" 12 13 37 22 The Allnighter
"You Belong to the City" 2 1 2 6 94 Miami Vice (soundtrack)
1988 "True Love" 13 15 2 2 84 Soul Searchin'
"Soul Searchin'" 5
1989 "Livin' Right" 90 22
1991 "Part of Me, Part of You" 55 9 7 9 Strange Weather
1992 "I've Got Mine" 91 12 18
"River of Dreams" 27 57
1993 "Love in the 21st Century" 112
1995 "This Way to Happiness" 54 Solo Collection

Lidhje të jashtme

Redakto