Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dronten (kthjellim).


Dronten është një komunë në provincën FlevolandHolandë me sipërfaqe 423.86 km² dhe popullsi 40266 banorë[1]. Dronten është kryeqendra e bashkisë.

Dronten
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Dronten.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Flevoland – stema Flevoland
Kryeqëndra Dronten
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°31′19″V 5°43′06″L / 52.522°V 5.71833°L / 52.522; 5.71833 (Dronten)Koordinatat: 52°31′19″V 5°43′06″L / 52.522°V 5.71833°L / 52.522; 5.71833 (Dronten)
Sipërfaqja 423,86 km2
Popullsia 40.266 banorë 2011
Dendësia 95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0321
Kodi Postar 8250-8259
Kodi statistikor 0303
Dronten is located in Hollandë
Dronten
Dronten
Dronten – harta_foto
www.dronten.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Flevoland