Edward Hammond Hargraves (7 tetor 1816 - 29 tetor 1891) ishte një zbulues ari i cili pretendoi se kishte gjetur ar në Australi në vitin 1851, duke filluar një ethe ari australian.

Edward Hargraves duke i përshëndetur puntorët e minierës së arit pikturuar nga T. T. Balcombe

Më 12 shkurt 1851 ai, me John Lister, William Tom dhe James Tom, gjetën pesë specie ari në Lewis Ponds Creek në Uellsi i Ri Jugor, Australi. Duke kërkuar ndihmën e të tjerëve për të vazhduar kërkimin, ai u kthye në Sydney në mars për të intervistuar Sekretarin Kolonial, dhe, i inkurajuar nga miqtë e tij në Bathurst, i shkroi The Sydney Morning Herald duke përshkruar fushat e pasura.[1]

BiografiaRedakto

Edward Hammond Hargraves në Gosport, Hampshire, Angli, djali i Elizabeth (née Whitcombe) dhe John Edward Hargraves. Ai u shkollua në Brighton dhe Lewes, por la shkollën në moshën 14 vjeç për të shkuar në det. Ai arriti në Sidnej më 1832.[2]

Pas mbërritjes së tij në koloninë e Uellsit të Ri Jugor, Hargraves punoi në një pronë në Bathurst për një periudhë dhe më pas shkoi në veri në ngushticën e Torres, duke punuar në industritë bache-de-mer dhe guaskë breshke. Në vitin 1834, ai mori 100 hektarë tokë afër Wollongong. Ai u martua me Elizabeth Mackay në Sidnej më 1836, dhe më 1839 ata u transferuan në East Gosford. Hargraves ishte një agjent për Kompaninë e Navigacionit të Avullit të Përgjithshëm dhe gjithashtu themeloi Hotelin Fox Under The Hill. Në vitin 1843, ai mori një pronë tjetër në lumin Manning, duke e lënë gruan e tij prapa për t'u kujdesur për hotelin.[2]

Në korrik 1849, Hargraves u nis për në Shtetet e Bashkuara për të marrë pjesë në California Gold Rush. Ai ishte i pasuksesshëm, por u kthye në Australi në janar 1851 me njohuri për teknikat e kërkimit dhe me shpresë për të zbuluar arin më afër shtëpisë.[2]

Hargraves u shpërblye nga Qeveria e Uellsit të Ri Jugor për gjetjen e tij - ai u pagua £10,000 dhe u emërua Komisioner i Crown Lands. Qeveria Victorian pagoi atij £5,000. Ai kërkoi vetëm 2.381 para se fondet të ishin ngrirë pasi John Lister protestoi. Një hetim u mbajt në vitin 1853 i cili vërtetoi se Hargraves ishte i pari që zbuloi fushën e artë. Fusha e artë, e vendosur në Ophir, Uellsi i Ri Jugor, u emërua për nder të Ofirit.[1]

Në vitin 1856, Hargraves bleu një 260 hektarë duke zbritur në BudgewoiCentral Coast të Uellsit të Ri Jugor. Ai vazhdoi të ndërtojë "Norahville" (i quajtur gjithashtu Hargraves House) në Noraville. Anëtarët e Fisit Aboriginal të Wollombi dihet se kanë punuar në pronë. Disa burime thonë se Hargraves kishte "miqësuar" anëtarët e fisit Aboriginal.

Në vitin 1877, Hargraves iu dha një pension prej £250 në vit nga Qeveria e Uellsit të Ri Jugor, të cilin e mori deri në vdekjen e tij. Pak para vdekjes së tij, një hetim i dytë zbuloi se John Lister dhe James Tom kishin zbuluar fushën e parë të artë.[1] Lister është varrosur në varrezat në Millthorpe dhe Tom në Byng, të dy brenda 20 kilometra (12 milje) të Ofirit.

Hargraves shkroi një libër në lidhje me zbulimin e tij të titulluar Australia dhe Goldfields e saj: një skicë historike e kolonive australiane nga kohërat më të hershme deri në ditët e sotme me një tregim të veçantë të zbulimeve të fundit të arit, botuar në vitin 1855.

ReferimetRedakto

Shënimet

  1. ^ a b c Mitchell 1972.
  2. ^ a b c Mitchell, Bruce (1972). "Hargraves, Edward Hammond (1816–1891)". Australian Dictionary of Biography. 4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia