Egidio Miragoli është Ipeshkvi katolik i Ipeshkvisë katolike të Mondovìt që nga 29 Shtator 2017.[1]

Peshkopi Miragoli, 19 Nëntor 2017.
Stema e Ipeshkvit Miragoli.

Biografia dhe jetaRedakto

Ka lindur më 20 korrik 1955Gradella, një periferi e Pandinos, në krahinën e dioqezës së Lodis.

Formimi dhe shërbesa priftëroreRedakto

Fillimisht studjoi në seminaret peshkopale në Lodi. Në 23 qershor 1979 u shugurua prift dhe meshëtar i kryepeshkopit Paolo Magnani. Ai vazhdoi studimet e tij teologjike në seminarin e Lodit dhe në Universitetin Papnor Gregorian, dhe u diplomua në ligjin e kishës.

Që nga viti 1994 ai ka qenë famullitar në famullinë Frances Xavier Cabrini në Lodi, dhe që nga viti 2007 ka qenë gjykatës në tribunalin klerik krahinor të Lombardisë.

Shërbesa peshkopaleRedakto

Më 26 shtator 2017 Papa Françesku e cakton Ipeshkvin e Mondovìt.[2] Ai mori urdhrin ipeshkvor në 11 nëntorin e ardhshëm në 2017 në Bazilikën e Lodi, peshkopi Maurizio Malvestiti dhe hyn në dioqezë pasditen e 8 dhjetorit 2017.

LibratRedakto

  • Il sacramento della penitenza. Il ministero del confessore: indicazioni canoniche e pastorali, curatela. Milano, Àncora Editrice, 1999, ISBN 88-7610-764-9
  • Il Consiglio pastorale diocesano secondo il Concilio e la sua attuazione nelle diocesi lombarde, tesi di dottorato, Roma, Pontificia università gregoriana, 2000, ISBN 88-7652-855-5

FotografitëRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Rinunce e nomine: Rinuncia del Vescovo di Mondovì (Italia) e nomina del successore
  2. ^ Il nuovo vescovo di Mondovì sarà ordinato a Lodi l'11 novembre

Lidhje të jashtmeRedakto