Elisha Scott

futbollist irlandez

Elisha Scott (24 gusht 1893 - 16 maj 1959) ishte futbollist irlandez dhe ishte i vetmi lojtarë për qëndrimin e tij më të gjatë në skuadrën Liverpool.

Elisha Scott
Elisha Scott.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëElisha Scott
Data e lindjes24 Gusht 1893(1893-08-24)
Vendi i lindjesBelfast, Irlanda
Data e vdekjes16 Maj 1959 (65 vjeç)
Vendi i vdekjesBelfast, Irlanda Veriore
PozicioniPortier
Karriera në rini
1909Belfast Boys' Brigade
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1911–1912Broadway United
1911Linfield
1912–1915Liverpool28(0)
1915-1916Belfast United
1916Linfield
1916–1919Belfast Celtic
1919–1934Liverpool402(0)
1934–1936Belfast Celtic
Gjithsej430(0)
Ekipi kombëtar
1920–1936Ireland (IFA)31(0)
1935Irish League XI2(0)
Ekipet e menaxhuara
1934–1949Belfast Celtic
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).