Eliza Taylor

aktore australiane

Eliza Jane Taylor-Cotter Morley (lindur më 24 tetor 1989), e njohur profesionalisht si Eliza Taylor, është një aktore australiane. Ajo njihet më së shumti për rolet e saj si Janae Timmins në serialin australian Neighbours (2005–08) dhe Clarke Griffin në serialin dramatik të CW The 100 (2014-prezent).

Eliza Taylor
Eliza Taylor by Gage Skidmore.jpg
U lind në
Melbourne, Victoria, Australi
PunësimiAktore

JetaRedakto

Eliza ka lindur në Melbourne dhe ka dy motra dhe një vëlla. Nëna e saj është një autore dhe një dizajnere grafike dhe njerku i saj ishte një komedian. Babai i saj biologjik dikur zotëronte kafene rreth Melbourne. Taylor dëshironte të ishte një biologe detare kur të rritet.

KarrieraRedakto

Jeta personaleRedakto

Më 7 qershor 2019, Taylor pranoi në Twitter se ajo dhe bashkaktori i The 100 Bob Morley ishin martuar.

FilmografiaRedakto

FilmRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
2009 The Laundromat Amy Film i shkurtër
2012 6 Plots Amy Challis
2012 Planes Maria Film i shkurtër
2013 Patrick Nurse Panicale
2013 Natural Woman Film i shkurtër
2014 The November Man Sarah
2017 Thumper Kat Carter
2017 Christmas Inheritance Ellen Langford

TelevizionRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
2003 Pirate Islands Sarah Redding 26 episode
2003 Neighbours Jacinta Martin 2 episode
2003–2004 The Sleepover Club Rosie Cartwright 26 episode
2004 Blue Heelers Tatum O'Hara Episodi: "Cast the First Stone"
2005–2008 Neighbours Janae Timmins 166 episode
2006 Blue Water High Heidi Lee Episodi #35
2008 Rush Madison Episodi: "Get Lucky"
2009 Packed to the Rafters Kerry Episodi: "Losing the Touch"
2009 All Saints Carly Spalding Episodi: "The Two of Us"
2010 City Homicide Melissa Standish Episodi: "Last Seen"
2010 Winners & Losers Bridget Gross Episodi: "Pilot"
2012 Howzat! Kerry Packer's War Rhonda 1 episod
2013 Mr & Mrs Murder Sarah Episodi: "Little Boxes"
2013 Nikita Reporter Episodi: "Wanted"
2014–2020 The 100 Clarke Griffin 80 episode
2019 Josephine Lightbourne VIII 7 episode

TeatërRedakto

Viti Titulli Roli Shënime Ref(s)
2007–2008 Borëbardha Snow White Weymouth Pavilion, England [1]

Çmime dhe nominimeRedakto

Viti Çmimi Kategoria Nominuar për Rezultati Ref.
2007 Inside Soap Awards Aktorja më e mirë Neighbours Kandidat/e [2]
All About Soap Awards Wedding Shock (shared with Kyal Marsh) Neighbours Kandidat/e [nevojitet citimi]
2008 Inside Soap Awards Femra më seksi Neighbours Kandidat/e [3]
2015 Teen Choice Awards Choice TV Actress: Sci-Fi/Fantasy The 100 Kandidat/e [4]
2016 Teen Choice Awards Choice TV Actress: Sci-Fi/Fantasy The 100 Kandidat/e [5]
Teen Choice Awards Choice TV: Chemistry (shared with Bob Morley) The 100 Kandidat/e [6]
2017 Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress The 100 Kandidat/e [7]
2018 Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress The 100 Kandidat/e [8]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Neighbours: The Perfect Blend | Interview: Eliza Taylor-Cotter". perfectblend.net. Marrë më 1 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Inside Soap Awards 2007: The Nominations". Digital Spy. 3 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Inside Soap Awards 2008 – Nominations". MSN TV Blog: A Slice of Soap. 16 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List". Variety. 16 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Fox. "First Wave of "Teen Choice 2016" Nominees Announced and #1 Voted Surfboard Revealed". Press release. Archived from the original on 1 nëntor 2016. https://web.archive.org/web/20161101204958/http://www.teenchoice.com/article/first-wave-of-%E2%80%9Cteen-choice-2016%E2%80%9D-nominees-announced-and-1-voted-surfboard-revealed. Retrieved 15 janar 2020. 
  6. ^ "Vote Now for Wave 2 Teen Choice Nominees!". Teen Choice Awards. Fox. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2016. Marrë më 15 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Ceron, Ella. "The Pretty Little Liars Were ALL Nominated for the Same EXACT Award". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2017.
  8. ^ Johnson, Zach (12 gusht 2018). "Teen Choice Awards 2018 Winners: The Complete List". E! Online (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-07-16.

Lidhje të jashtmeRedakto