Elizabeth Culliford Dickens (née Barrow ; 21 dhjetor 1789 - 13 shtator 1863) ishte gruaja e John Dickens dhe nëna e romancierit anglez Charles Dickens . Ajo ishte burimi për Znj. Nickleby në romanin e djalit të saj Nicholas Nickleby [1] dhe për Znj Micawber në David Copperfield . [2]

Elizabeth Dickens
Elizabeth Dickens, née Barrow.gif
Born21 Dhjetor 1789(1789-12-21)
Died13 Shtator 1863 (73 vjeç)
NationalityAngleze
ChildrenFrances Dickens
Charles Dickens
Alfred Allen Dickens
Letitia Dickens
Harriet Dickens
Frederick Dickens
Alfred Lamert Dickens
Augustus Dickens
Parent(s)Charles Barrow
Mary Culliford

Vitet e hershme dhe martesaRedakto

Një nga tetë fëmijët e Mary Culliford (1771–1851) dhe Charles Barrow (1759–1826), Elizabeth Barrow u prezantua me John Dickens nga vëllai i saj, Thomas Culliford Barrow, kur të dy burrat ishin duke punuar në Zyrën e Pagesave të Marinës në Somerset. Kur John Dickens u takua për herë të parë me Elizabeth ajo ishte "një vajzë e vogël e bukur dhe kishte gjashtëmbëdhjetë vjeç, me sy të ndritshëm të lajthisë, një sens i pavëmendshëm i qesharakeve dhe fuqive të jashtëzakonshme të mimikës së komikut, të gëzuar, të ëmbël dhe të edukuar mirë". Në 1810 babai i Elizabeth, i cili gjithashtu punoi për Zyrën e Pagesave të Marinës si Kryeçelues i Parave në Town, u shpall fajtor për përvetësimin e 5,689 £ 3 s 3 d dhe u arratis në kontinent, duke u kthyer 13 vjet më vonë në Isle of Man . [3] Elizabeta u martua me John Dickens më 13 qershor 1809 në kishën e Shën Mary-le-Strand në Londër. Menjëherë pas martesës çifti u zhvendos në LandportPortsmouth dhe këtu Charles Dickens, i dyti nga tetë fëmijët e tyre, lindi në 1812. Si një djalë i ri ai u mësua të lexonte nga nëna e tij, dhe më vonë edhe pak Latinisht, [4] zgjuar, pasi Charles më vonë i tha mikut dhe biografit John Forster "dëshirën e tij të parë për njohuri dhe pasionin e tij të hershëm për leximin". Sipas Mary Weller, shërbëtori i Dickenses kur ata jetonin në Chatham, Elizabeth Dickens ishte "një e dashur, nënë e mirë dhe një grua e mirë". [5]

Burgu MarshalseaRedakto

 
Përshtypja e një artisti të vitit 1904 për Dickens në fabrikën e këpucëve

Deri në 1812 burri i saj kishte rënë shumë në borxhe, dhe Elizabeth, si Znj Micawber në David Copperfield, u përpoq të ndihmonte situatën e tij financiare duke ngritur një shkollë të quajtur "Themelimi i Zonjës Dickens" në Gower Street në Londër; kjo përkundër faktit se ajo nuk kishte përvojë në mësimdhënie ose administrim të një shkolle. Çuditërisht, asnjë nxënës nuk u materializua. Siç shkruajti më vonë Charles Dickens, "Askush nuk erdhi ndonjëherë në shkollë, as nuk kujtoj se dikush propozoi të vinte, ose që përgatitja më e vogël u bë për të marrë askënd". [6] Për të ndihmuar në mbështetjen financiare të familjes, 12-vjeçari Charles Dickens, në poshtërimin e tij të madh, u mor nga shkolla për të punuar në Fabrika e Blacking të Warren, ku pagat e tij ishin 6 s në javë. Më 20 shkurt 1824 John Dickens u burgos në burgun e Marshallës për borxhin, me Elizabeth Dickens dhe katër fëmijët e tyre më të vegjël që iu bashkuan burrit të saj atje në Prill 1824. John Dickens u la i lirë pas tre muajsh, më 28 maj 1824, [7] me vdekjen e nënës së tij, e cila i kishte lënë shumën prej 450 £ në dëshirën e saj, duke e lejuar atë të pastrojë borxhin e tij.

Kur John Dickens u lirua nga burgu nëna e Charles nuk e largoi menjëherë atë nga fabrika e boot-blacking e cila ishte pronë e një lidhjeje të saj, James Lamert. Sidoqoftë, një mosmarrëveshje midis John Dickens dhe Joseph Lamert, punëdhënësit të Charles, rezultoi në largimin e tij nga fabrika e zezë. Elizabeth Dickens bëri të pamundurën për të ngritur grindjen në mënyrë që djali i saj të kthehej në punë; Megjithatë, John Dickens insistoi që djali i tij të kthehej në shkollë. Për pjesën tjetër të jetës së tij, Charles kurrë nuk e fali nënën e tij për dëshirën për ta mbajtur atë në fabrikë.[8]

Charles Dickens ishte arsimuar në Wellington House Academy deri në vitin 1827 kur babai i tij përsëri ra në borxh dhe nuk mund të paguante tarifat e shkollës së tij, as ato të motrës së tij Fanny në Royal Academy of Music . Në këtë kohë Elizabeth Dickens u takua me Edward Blackmore, një avokat i ri dhe një partner në firmën juridike të Ellis dhe Blackmore. Kur Blackmore mendoi se 15-vjeçari Charles Dickens "jashtëzakonisht i mirë dhe i zgjuar", ajo e bindi atë të merrte djalin e saj si nëpunës ligjor. [9]

Nga fillimi i viteve 1850, Elizabeth Dickens ishte rritur në një matriark të rreptë 'me disa ndikime të rinisë, veçanërisht [në] "adoleshencën e veshjes së saj" dhe konfuzionet e saj gjysmë të fjalës ". Djali i saj e përshkroi veshjet e saj si "përpjekja" e deleve të moshës së mesme për të veshur vetë modën e qengjit "". [10]

Vitet e mëvonshmeRedakto

 
Elizabeth Dikens nga Edwin Roffe

Kur Charles Dickens fitoi famën si shkrimtar, John Dickens shpesh e turpëroi djalin e tij duke kërkuar hua nga miqtë dhe botuesit e Charles pas shpinës dhe duke shitur faqe nga dorëshkrimet e hershme të djalit të tij. I shqetësuar për problemet financiare të babait të tij, në 1839 Charles Dickens mori me qira një vilë për prindërit e tij larg Londrës, dhe, siç mendoi, larg nga tundimi, në Alphington në Devon. Sidoqoftë, John Dickens thjesht vazhdoi t'u shkruante miqve dhe botuesve të Charles duke kërkuar para. Charles mori një "letër të pakënaqshme nga Nëna" dhe të dy prindërit i shkruan "letra të urryera, të poshtër", duke ndjerë se i kishte dëbuar. "Betohem", u ankua Charles, "Unë jam i sëmurë nga zemra edhe me të edhe me babanë". Në 1842 John dhe Elizabeth Dickens u kthyen në Londër dhe përfundimisht Charles u pajtua me prindërit e tij. [11]

Nga fillimi i vitit 1860 Elizabeth Dickens ishte bërë e moshuar, mbase e pavullnetshme dhe kishte nevojë për vëmendje të vazhdueshme. Djali i saj Charles mori përgjegjësinë për kujdesin dhe mbështetjen e saj. Vdekja e djalit të saj të vogël Alfredit në gusht 1860 ishte përtej kuptimit të saj. Charles më vonë shkroi, "Nëna ime, e cila gjithashtu më la mua kur babai im vdiq (unë kurrë nuk më kishte mbetur asgjë, por marrëdhëniet), është në gjendjen më të çuditshme të mendjes nga prishja e plakur; dhe pamundësia e marrjes së saj për të kuptuar se çfarë është çështja, e kombinuar me dëshirën e saj për tu ngritur në salla si një Hamlet femër, ndriçon skenën e tmerrshme me një absurditet të egër që është lehtësimi kryesor që mund të gjej në të ”. Në vitet e saj të fundit ajo u bë gjithnjë e më shumë si portreti i Charles i saj si nëna e Nicholas Nickelby . [12] Charles punësoi të venë e Alfredit në mendje dhe të kujdeset për nënën e tij.

VdekjaRedakto

Elizabeth Dickens vdiq më 13 shtator 1863. Në atë kohë ajo përshkruhej si "senile pa shpresë". Ajo është varrosur me burrin e saj në Varrezat e Highgate . Për gurin e varrit, djali i saj Charles Dickens shkruajti epitafin zhgënjyes "KETU EDHE LNI MEMNYRAT E ELIZABETH DICKENS, të cilët vdiqën më shtator 13 shtator 1863 AGJEN 73 VJET".

TrashëgimiaRedakto

Charles Dickens përdori nënën e tij si burim për komik të kot, joefektiv dhe verbal, znj. Nickleby në romanin e tij Nicholas Nickleby [13] dhe për Znj Micawber në David Copperfield . [14]

FëmijëtRedakto

Në kulturën populloreRedakto

Ger Ryan portretizoi Elizabeth Dickens në filmin 2017 The Man Who Invented Christmas, një histori e shkrimit dhe prodhimit të vitit 1843 të djalit të saj Charles ' A Carol Christmas .

Shiko më shumëRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "Elizabeth Dickens on the 'Charles Dickens Page' website". Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 21 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ A Transcription of Charles Dickens's "A Bundle of Emigrants' Letters" (30 March 1850) on Victorian Web
 3. ^ Johnson, Edgar, Charles Dickens: His Tragedy and Triumph Allen Lane (1977) pg 14
 4. ^ Johnson, pg 18
 5. ^ Langton, Robert Childhood and Youth of Charles Dickens (1891) pg 26
 6. ^ Johnson, pg 30
 7. ^ "Where the Dickens: A Chronology of the Various Residences of Charles Dickens, 1812–1870" Allingham, Philip V. (2004) Victorian Web, 22 November 2004
 8. ^ Johnson, pg 40
 9. ^ Kaplan, Fred Dickens: A Biography Hodder & Stoughton (1988) pg 47
 10. ^ Kaplan, pg 104
 11. ^ Johnson, pg 165
 12. ^ Kaplan, pg 424
 13. ^ "Elizabeth Dickens on the 'Charles Dickens Page' website". Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 21 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ A Transcription of Charles Dickens's "A Bundle of Emigrants' Letters" (30 March 1850) on Victorian Web

Linqe të jashtmeRedakto

'Charles Dickens: Familja dhe Miqtë' në 'Charles Dickens Page' të David Perdue