Elazığ është qytet në lindje të Turqisë. Më 17 nëntor, 1937, Mustafa Qemal Atatürk e ndryshoi emrin e qytetit në "Elazik", pasi që ishte vështirë për ta shqiptuar në turqisht. Më 10 dhjetor 1937, qeveria e ndryshoi emrin e qytetit në "Elazığ".

Elazığ
Popullsia
 • Gjithsej341.220
{{{postal_code_type}}}
23xxx
Faqja zyrtarewww.elazig.bel.tr

Gjeografia Redakto

Elazığ është vendosur në këndin veriperëndimore të një lugine 30-milje të gjatë, i njohur lokalisht si Uluova (Lugina e madhe).

Klima Redakto

Elazığ ka klimë kontinetale. Dimri është i ftohtë dhe vera është e nxehtë.

Transporti Redakto

Aeroporti në Elazığ ndodhet 12 km larg qendrës së qytetit. Fluturimet të përditshme janë nga qyteti në Ankara, Stamboll dhe Izmir. Gjatë muajve të verës, ka fluturime ndërkombëtare nga qyteti në Düsseldorf, Frankfurt poashtu nga qyteti në Antalia dhe Adanë.

Njerëz të njohur Redakto

  • Nexhati Shashmas, aktor i njohur në serialinë Lugina e Ujqërve
  • Raxhi Shashmas, skenar dhe producent në serialinë Lugina e Ujqërve dhe filmave tjera
  • Kenan Çoban, aktor turk, i njohur si Abdülhej në serialinë Lugina e Ujqërve
  • İhsan Yüce, aktor turk
  • Ahmet Tevfik Ozan, poet turk

Binjakëzimet Redakto

Referime Redakto