Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Enschede (kthjellim).


Enschede është një bashki në provincën OverijsselHolandë me sipërfaqe 142.75 km² dhe popullsi 157321 banorë[1]. është kryeqendra e bashkisë.

Enschede
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Enschede.svg
Pamje nga Enschede

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Overijssel – stema Overijssel
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°13′00″V 6°53′00″L / 52.21667°V 6.8833°L / 52.21667; 6.8833 (Enschede)Koordinatat: 52°13′00″V 6°53′00″L / 52.21667°V 6.8833°L / 52.21667; 6.8833 (Enschede)
Sipërfaqja 142,75 km2
Popullsia 157.321 banorë 2010
Dendësia 1.102,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 053
Kodi Postar 7500-7549
Kodi statistikor 0153
Vendndodhja
Enschede is located in Hollandë
Enschede
Enschede
Enschede – harta_foto
www.enschede.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Overijssel