Enver Mariq

futbollist boshnjak
(Përcjellë nga Enver Marić)

Enver Mariq (lindur më 25 prill 1948) është një ish - futbollist, portier dhe trajner futbolli boshnjak.

Enver Marić
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1948-04-23) 23 prill 1948 (75 vjeç)
VendlindjaMostar, FPR Yugoslavia
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniPortier
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1967–1976Velež Mostar213(0)
1976–1978FC Schalke 0447(0)
1978–1985Velež Mostar226(1)
Karriera ndërkombëtare
1972–1976SFR Yugoslavia32(0)
Skuadra të menaxhuara
1998Fortuna Düsseldorf (caretaker)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ai e filloi karrierën me FK Velež (1967-76), ku ai kishte arritur një rekord prej 600 paraqitjeve për një periudhë nëntë-vjeçare. Ai pastaj vazhdoi të luate edhe për klubin gjerman FC Schalke 04 (1976-78)[1] dhe ekipin kombëtar të futbollit ishjugosllav në vitin 1974 FIFA World Cup. Ai kishte luajtur 32 herë për ekipin e ish Jugosllavisë.

Ai u kthye përsëri në KF Velež 1987-90,por si trajner dhe pastaj edhe në Fortuna Düsseldorf 1993-1998 si dhe në Hertha BSC 2003-2010.

Jeta personale Redakto

Më 7 tetor 2010, Mariq pësoi një goditje (sulm) në Berlin.[2]

Nderimet  Redakto

Individuale

Futbollist i Vitit: 1973

Referime Redakto

  1. ^ "Enver Maric" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më 16 korrik 2013.
  2. ^ "Enver Marić doživio moždani udar". klix.ba. 7 tetor 2010. Marrë më 16 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)