Erfurti

qytet në Gjermani

Koordinatat: 50°59′0″V 11°2′0″L / 50.98333°V 11.03333°L / 50.98333; 11.03333

Erfurti është kryeqyteti i republikës federale gjermane Tyringen. Njëherit dhe është qyteti më i madh i Tyringenit. Pos instutucioneve tjera të rëndësishme që ka, aty është edhe gjykata e për të drejtat e punës për tërë gjermaninë, si dhe gjendet Universiteti dhe Bistumi i Krishter. Erfurti për herë të parë u përmend në vitin 742. Poashtu Erfurti është edhe i njohur për bashqet. Qyteti shtrihet në jug të Luginës së Tyringenit, pranë Gerasë.

Erfurt
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Qarku Erfurt
Kryetari i Bashkisë Andreas Bausewein (SPD)
Partia SPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 269,17 km2
Popullsia 202.590 (30.06.2006) banorë
Dendësia 753 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 99001 - 99198
Prefiksi 0361, 036201, 036202, 036203, 036204, 036208,
Faqja Zyrtare www.erfurt.de

HistoriaRedakto

Erfurti për herë të parë është përmendur në vitin 742 me emrin "Erphesfurt". Ishte një qytet i rëndësishëm tregëtimi gjatë Mesjetës afër lumit Gera. Së bashku me pesë qytetet tjera si Turingia Thuringian, Gota (Gotha), Tenshted (Tennstedt), Arnshtad (Arnstadt) dhe Langensalca (Langensalza) ishte qendra kryesore tregtare gjermane. Në vitin 1392 u themelua Universiteti i Erfurtit , i cili ishte i famshëm në kohën e vet, por doli nga funksionimi në vitin 1816. Në vitin 1803 Erfurt u bë pjesë e Prusisë. Qyteti mbeti nën pushtetin Prusian gjer në vitin 1944. Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore ra nën pjesën e Bashkimit Sovjetik gjer në bashkimin e Gjermanisë. Pas bashkimit të Gjermanisë, Erfurti u bë kryeqytet i njësisë federative Thuringia.

Për dallim nga qytetet e tjera gjermane, Erfurti pësoi vetëm dëme të vogla nga sulmet e shteteve të bashkuara të Luftës së Dytë Botërore.

Tragjedi historikeRedakto

 Artikulli kryesor: Masakra në Erfurt.

26 prill të vitit 2002 studenti Robert Steinhäuser nxënësi vrau 13 mësues, 2 nxënës, një polic dhe veten e tijë në shkollën Gutenberg-Gymnasium - Erfurt.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Foto nga qyteti ErfurtRedakto