Erik Dean Prince (lindi më 6 qershor 1969) është një biznesmen amerikan, ish oficer amerikan i marinës Navy SEALs dhe themelues i shërbimeve qeveritare dhe kompanisë së sigurisë Blackwater USA, i njohur tani si Academi. Ai shërbeu si drejtor ekzekutiv i saj deri në vitin 2009 dhe më vonë si kryetar, derisa Blackwater Worldwide u shit më 2010 në një grup investitorësh. Prince aktualisht kryeson firmën e kapitalit privat Frontier Resource Group dhe është kryetari i Hong Kong-listuar Frontier Services Group Ltd.

Erik Prince

Jeta e hershmeRedakto

Prince lindi në Holland, Michigan, djali i Edgar Prince dhe gruasë së tij, Elsa (Zwiep), dhe më i vogli i katër fëmijëve.[1] Ai është vëllai i sekretares amerikane të arsimit Betsy DeVos,[2][3] dhe kunati i presidentit të Alticor (Amway) Dick DeVos.[4]

Ai u diplomua në shkollën e mesme të krishterë në Hollandë.[5]

Babai i Prince kishte filluar si shitës duke bërë 40 cent në orë, i cili themeloi një firmë prodhuese të makinerisë së hedhura, Prince Machine Corporation, në vitin 1965, e cila u bë një furnizues për industrinë e prodhimit të automobilave dhe përfundimisht një kompani miliardë dollarëshe.[6] Ndërsa biznesi "shpërtheu" Prince filloi të investojë një pjesë të fitimit përmes grupit Prince në lloje të tjera të pjesëve të makinave dhe qendrave tregtare, duke krijuar një rrjet të kompanive dhe pasuri të paluajtshme me vlerë një miliard dollarë.[7] Në fillimin e viteve 1970, kompania e Edgar Prince liçensoi një tela dielli që mund të ndizet dhe shiti 5,000 tek General Motors. Në vitet 1990, ndërmarrja prodhonte 20,000 në ditë.[8] Prince dhe babai i tij vizituan botën së bashku, duke vizituar kampin e përqendrimit Dachau në Gjermani, një Berlin të ndarë dhe Normandi. Sipas nënës së tij, këto udhëtime "krijuan një përshtypje të madhe" tek Prince i vogël.[9]

Shërbimi ushtarakRedakto

Prince u pranua në Akademinë Detare të Shteteve të Bashkuara dhe e ndoqi atë për tre semestra para se të largohej, duke përmendur se ai e donte Marinën por nuk i pëlqeu Akademia. Ai vazhdoi të marrë bachelor në ekonomi nga Kolegji Hillsdale në vitin 1992.[10] Disa burime thonë se Prince u largua nga Akademia Detare,[11][12] ndërsa të tjerët thonë se ai transferohet në Hillsdale. Gjatë kohës që qëndronte në Hillsdale, ai shërbeu si zjarrfikës vullnetar dhe si zhytës me ujë të ftohtë për departamentin e Sherifit të Qarkut Hillsdale. Prince përfundimisht u bë një teknik i urgjencës mjekësore.[13]

Në vitin 1990, Prince siguroi një stazh të nivelit të ulët në Shtëpinë e Bardhë nën Xhorxh H. Bush,[14] por shumë shpejt u la në praktikë për kongresmenin në Kaliforni, Dana Rohrabacher, ish-shkruesja e fjalimit të Presidentit Ronald Reagan. Rohrabacher e përshkroi Prince si "një i ri i ndritshëm, i nxitur". Në moshën 21 vjeç, Prince u bë vullnetar për të kërkuar një varr masiv në Nikaragua, për të ekspozuar vrasjet nën Presidentin Daniel Ortega dhe më vonë tha se ai kishte gjetur një të tillë.[15]

Pas kolegjit, Prince u ngarkua si oficer në Marinën e Shteteve të Bashkuara përmes Shkollës së Kandidatëve të Oficerëve në vitin 1992. Ai vazhdoi të bëhej Navy SEALs dhe u vendos me SEAL Team 8 në Haiti, Lindjen e Mesme dhe Ballkan. Në autobiografinë e tij ai shprehet se gjatë Luftërave Jugosllave në fillim të viteve 1990, ai kuptoi se kishte nevojë për lehtësira private të trajnimit për operacione speciale.[16]

Prince përfundoi shërbimin e tij të marinës amerikane para kohe në vitin 1995 kur babai i tij vdiq. Erik mori përsipër kontrollin e operacioneve të përditshme në Prince Machine Corporation për një vit deri në vitin 1996 kur nëna e tij e shiti kompaninë për 1.35 miliardë dollarë në para të gatshme tek Johnson Controls.[17][18]

ReferimetRedakto

 1. ^ Jim Schaefer, M.L. Elrick and Todd Spangler (7 tetor 2007). "Ready for battle". The Detroit Free Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
 2. ^ Huetteman, Emmarie; Alcindor, Yamiche (7 shkurt 2017). "Betsy DeVos Confirmed as Education Secretary; Pence Breaks Tie" – nëpërmjet NYTimes.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Axe, David (13 shkurt 2017). "'Blackwater Air' Is Back, and Flying for U.S. Special Forces". The Daily Beast. Marrë më 7 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ The Virginian-Pilot, Hampton Roads, "Blackwater's top brass"
 5. ^ "Profile: Blackwater's Restless Erik Prince". Newsweek. Marrë më 2017-02-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ http://www.newnetherlandinstitute.org/history-and-heritage/dutch_americans/edgar-d-prince/ accessed 11-20-13
 7. ^ Pelton 2006, p. 291
 8. ^ Simons, Suzanne (2009). Master of War. Harper Collins. f. 10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Simons 2009, pp. 11–2
 10. ^ "Erik Prince exclusive interview". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Flintoff, Corey (25 shtator 2007). "Blackwater's Prince Has GOP, Christian Group Ties". NPR. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Wisely, John (8 prill 2017). "Betsy DeVos' brother, Blackwater founder Erik Prince, sparks headlines". Detroit Free Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Simons 2009, p. 19
 14. ^ White-Collar Mercenary Under Fire by Marc Pitzke, Der Spiegel, October 3, 2007,
 15. ^ Pelton, Robert Young. "An American Commando in Exile". Men's Journal. Men's Journal. Arkivuar nga origjinali origjinali më shtator 3, 2012. Marrë më 3 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Civilian Warriors: The Inside Story of Blackwater and the Unsung Heroes of the War on Terror Hardcover by Erik Prince.Portfolio Hardcover (18 nëntor 2013) ISBN 978-1591847212
 17. ^ Robert Young Pelton (30 nëntor 2010). "An American Commando in Exile". Men's Journal. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 qershor 2011. Marrë më 28 maj 2011. Nuk lejohet formatim teksti në: |newspaper= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Pelton 2006, p. 291