Erion Veliaj

politikan shqiptar
QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Një pjesë e mirë e artikullit ka një formulim jo enciklopedik (në wiki nuk mund të postohen CV) ndaj edhe duhen larguar pjesët e panevojshme dhe duhen shtuar burimet dhe referencat atje ku nevojiten.

Erion Veliaj (lindur më 17 dhjetor 1979, Tiranë), është një politikan shqiptar dhe kryetari aktual i Bashkisë së Tiranës.[1]

Erion Veliaj në Wikipedia Weekend Tirana 2015

Jeta personaleRedakto

Në vitin 2011, Veliaj iu bashkua kryesisë së Partisë Socialiste së Shqipërisë si Sekretar për Rininë dhe Em­igracionin. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 ai u zgjodh deputet i Qarkut Gjirokastër.

Veliaj flet gjuhët angleze dhe italiane, si dhe njeh gjuhën gjermane dhe atë frënge. [2]

Debati publik rreth artikullit në "Huffington Post"Redakto

Në artikullin e botuar në gazetën e majtë amerikane "Huffington Post" më 26 qershor 2007 Erion veliaj shkruante:

Në kohën kur popullariteti i Presidentit amerikan është në pikën më të ulët në SHBA dhe kur vizitat e tij përballen me protesta, fshatarët tanë shumica myslimanë, zbritën në rrugë me flamuj amerikanë, dhe u rreshtuan për ta mbushur atë me lëvdata.[3]
Huffington Post, 26 qershor 2007.

Ky karakterizim i shqiptarëve ngjalli reagime të shumta në mediat shqiptare, veçanërisht në rrjetet sociale ku me tone të ashpra kritikohej paraqitja e shqiptarëve si fshatarë myslimanë duke e quajtur ate një fyerje, dhe kritikohej gjithashtu qendrimi kritik i Veliajt ndaj pritjes qe i bënë shqiptarët Presidentit amerikan George W. Bush.

Debati publik rreth martesësRedakto

Shpenzimet e martesës së Veliajt me Ajola Xoxën në kalanë e Gjirokastrës në shtator 2014, sipas hetimeve të mediave të ndryshme, janë deklaruar dhe faturuar si një aktivitet kulturor me shpenzime shtetërore/publike, çka sipas sipas ligjit përbën abuzim me pushtetin.[4]

Më 17 shtator Genc Pollo në funksionin e kryetarit të Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, jep një deklaratë për mediat ku zbulon një letër kërcënuese të Erion Veliaj drejtuar TV Agon, i cili ka kryer edhe hetime mbi paratë publike të përdorura për dasmën private të Ministrit Erion Veliaj.[5]

Ne daten 16 shtator 2014, Veliaj deklaron që shpenzimet te dasmës i kan paguar prindërit e tij. [1]

Gjuha seksisteRedakto

Kryetari Veliaj gjatë një takimi të zhvilluar me disa protestues të “Unazës së Re”, foli në lidhje me plagosjen e efektives 24-vjeçare, Ina Nuka gjatë protestës përpara parlamentit ku u gjymtua në njërën dorë. Gjuha e përdorur nga kryetari Veliaj përmbante nota seksiste dhe misogjiniste.[6] Ai u shpreh:

Po pse mo nuk është gjynah ajo vajza pa gishta? Se të gjitha burra jemi këtu, i shkojnë sytë ndonjërit prej nesh këtu që të martohet me një gocë pa gishta?! I kemi shkatëruarr jetën dhe dashtë zoti daltë me sukses, ajo që u bë u bë tani”, u shpreh Veliaj për gjendjen e Ina Nukës.
MAPO, 28 nëntor 2018.


Përgënjeshtrimi i çmimit të OKBRedakto

Gjatë pjesëmarrjes në konferencën e OKB-së “Bridge for Cities 4.0” të mbajtur në Vienë në shtator 2019, kryebashkiaku Veliaj shpërndau lajmin në llogarinë e tij personale në rrjetet sociale se Tirana është vlerësuar nga ky institucion si një nga 10 qytetet që kanë patur performancën më të mirë financiare.

“Ishte një kënaqësi e veçantë të ishim në Vienë për të prezantuar Tiranën dhe historinë e saj të suksesit në menaxhimin financiar. Ishim një nga 10 qytetet e përzgjedhura nga OKB-ja, si qytetet që kanë pasur performancën më të mirë financiare"- është shprehur kryetari Veliaj në postimin e tij.[7]

Lajmi i dhënies së këtij çmimi është verifikuar nga portali Faktoje.al, të cilët nxorrën në pah se asnjë çmim nuk iu dorëzua kryebashkiakut të Tiranës gjatë konferencës.[8]

Shiko dheRedakto

Referime dhe shënimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 janar 2016. Marrë më 28 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 shkurt 2015. Marrë më 11 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Uashingtoni nuk duhet të gënjehet nga mikpritja euforike që Shqipëria i bëri Presidentit Bush" Huffington Post 26 qershor 2007
  4. ^ Thellohet skandali Veliaj, dasma faturohet si aktivitet kulturor, Agjencia e Lajmeve Sot, 12 shtator 2014
  5. ^ Veliaj kërcënon Agon Channel: Do ju bëj armike me qeverinë pa shkak, po shkatërroni dasmën time Arkivuar 7 maj 2015 tek Wayback Machine, Gazeta 55, 17 shtator 2014
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2018. Marrë më 28 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Tirana përzgjidhet nga OKB si një nga 10 qytetet me performancën më të mirë financiare". Marrë më 23 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ https://lapsi.al/2019/09/10/bllofi-i-mediave-te-veliajt-prova-se-nuk-ka-marre-asnje-cmim-ne-vjene/

Lidhje të jashtmeRedakto

www.erionveliaj.al