Erkand Qerimaj lindi më 10 gusht 1988Shkodër, është peshëngritës shqiptar.Origjina e tij eshte nga fshati Geghysen i Malesise se Gjakoves.Paraardhesi i tij Col Deli Qerimaj ishte luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit dhe protagonist i Aksionit te Gjakoves , ku arriti te vriste Maxharr Pashen.

Erkand Qerimaj
U lind në(1988-08-10)10 gusht 1988
KombësiaShqiptar
ProfesioniPeshëngritës
TitulliErkand Qerimaj - Peshëngritës


Presidenti i Republikës, Bamir Topi e ka nderuar kampionin e Evropës në peshëngritje, Erkand Qerimaj, me Urdhrin “Mjeshtër i Madh”.


Në vitin 2022 Merr Dekoraten e lart “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” nga Presidenti Republikes Ilir Meta


Më 8 prill 2014, në 2014 Kampionati Europian i Peshëngritjes|2014 Europianin e Peshëngritjes, Qerimaj mori medaljen e artë në kategorinë –77 kg duke lënë në vendin e dytë patriotin e tij Daniel Godelli [1]. Në të njëjtin kategori, ai mori medalje të bronztë në tërheqje. Në total, ai mori medaljen e dytë rresht të artë duke lënë sërisht në vend të dytë Godellin.

Erkand Qerimaj është shpallur kampion Europe për peshën 77 kilogranë në evropianin e 2012 në Antalia (Turqi). Qerimaj u rendit i dyti në shkëputje me 158 kg dhe i pari në shtytje me 190 kg duke merituar medaljen e artë me 348 kg në dygarësh.


EKSPERIENCA Redakto

Pedagog Universiteti I Sporteve Marin Barleti

Shkurt 2015-Qershor 2016 Mësues Fiskulture Shkolla e Mesme “Ibrahim Rugova”, Kamëz, Tiranë

Sektori: Edukimi – Shkollë e Mesme


EDUKIMI DHE TRAJNIMET Redakto

2015 Bashkautor per temen “Historiku I Peshngritjes” Shqiptare Punuar per “Universtetin Marin Barleti” 2 Seminar per peshngritje Zhvilluar ne Amerike , per zhvillimin e stervitjes dhe ngarkesat Polemistis Crossfit Gonzales Dallas Texas

Apocalyse Crossfit Dallas

 Master Shkencor Universiteti I Sporteve

Master Profesional: Mësues Fiskulture/Trajner Universiteti i Sporteve, Tiranë


Karriera Sportive Redakto

Rekorde Ndërkombëtare

Tituj Nderi 2022: Lojerat Mesdhetare, Oran- Algjeri, Medalje Argjendi 2022: Kampionati Europian Shqiperi Tirane, Kampion Europe. 2021: Kampionati Boteror Uzbekistan, Vendi I 4 2021: lojerat olimpike Tokyo, vendi I 9 2021: Kampionati Europian, Moske- Rusi, vendi I 6 2019: Doha Qatar, Grand Prix, 3 medalje argjendi 2019: International Naim Suleymanglu, 3 medalje Argjendi 2019: Kupa Mesdhetare San Marino, 3 medalje Ari 2019: Kampionati Europian Gjeorgji, Vendi I trete, Medalje Bronxi 2017: Kampionati Boteror Amerike , Vendi I trete, Medalje Bronxi 2017:Kampionati Evropjan Split Kroaci : dy medalje . Nje argjent , nje bronxi Nenkampion Europe ne peshen 77 kg 2015: Vendi I 10-të në Kampionatin Botëror 2014: Kampionati Europian në Tel Aviv: Kampion, duke u renditur i pari për peshën 77 kg në dy garësh (349 kg) 2014: Kampionati Europian në Tel Aviv: Kampion, duke u renditur i pari për peshën 77 kg (194 kg në stilin e shtytjes) 2013: Kampionati Boteror Poloni , vendi i gjashte


2011: Kampionati Botëror në Pekin: Renditja i 11-ti në klasifikim 2010: Kampionati Botëror (Antalia) I gjashti në renditje 2009: Kampion i Mesdheut 2008: Pjesëmarrës në Lojërat Olimpike “Pekin 2008” 2007: Kampion Bote 2006: Kampion Bote në stilin e shtytjes dhe nën kampion në dy garësh 2005: Nën kampion Europe në peshën 69 kg për U-17 dhë për të rinj. 2004: Medalje bronxi në peshën 62 kg 2003: Kampion i trefishtë Europe në peshën 56 kg 2002: Kampion i trefishtë Europe në peshën 50 kg për U-17

2 Rekorde Botërore për të Rinj 2 Rekorde Europiane 2 Rekorde Mesdhetare

Prill 2012: Presidenti i Republikës Bamir Topi e nderon me Urdhrin “Mjeshtër i Madh” Mirnjohja e qytetit nga “Bashkia Shkoder”



Referime Redakto

Instagram Profile

  1. ^ "Shkëlqen Shqipëria, Erkand Qerimaj Kampion Europe". Shqiptarja.com. 8 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)