Esino Lario

komunë italian


Esino Lario (/ 'ezino / [1]) është një komunë e Provincës së Leçës në rajonin italian të Lombardisë. Është rreth 60 kilometra në veri të Milanos, 15 kilometra në veriperëndim të Leës, dhe rreth 4.3 kilometra nga bregn lindor i Liqenit të Komos. Deri më 31 dhjetor 2004, kishte një popullsi prej 772 banorëve dhe një sipërfaqe prej 18.7 kilometra katrorë.

Esino Lario
Qytet
noform
Pamje nga Esino Lario
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.7 km2
Popullsia 760 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0341
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare Faqja e komunës

ReferimeRedakto

  1. ^ DOP

Lidhje të jashtmeRedakto

Lexime të tjeraRedakto

  • David Robertson, Sarah Stewart, Italian Lakes, Hunter Publishing, 2004, p. 19.
  • Richard Sale, Italian Lakes, Hunter Publishing, 2006, p. 112.
  • Paulist Press, Beds and Blessings in Italy: A Guide to Religious Hospitality, Hidden Spring, 2010, p. 165.