Esma Agolli u lind më 1 korrik 1928Tiranë.[1] Është një aktore e mirënjohur shqiptare. Ajo ka luajtur shumë role në teatër dhe kinematografi, por rolet që spikasin janë te Mysafiri (1979), zonja Neriman te filmi Përtej mureve të gurta (1979), te Fëmijët e saj (1957), etj. Agolli mban titullin "Artiste e Merituar". Vdiq në Tiranë më 4 qershor 2010.

Filmografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Esma Agolli (1928-2010)". Aktorët Shqiptarë. 4 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2018. Marrë më 29 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)