Esmeralda është një telenovelë meksikane me regjisor Salvador Mejia e vitit 1997. Telenovela u shkruajt nga Delia Fiallo dhe pritagoniste Leticia Calderón dhe Fernando Colunga.

Telenovela pati 137 seri dhe u transmetua ne Meksikë nga 7 maj - 28 nëntor 1997.

PersonazhetRedakto


Versione të tjeraRedakto

LidhjeRedakto