Euclid, Ohio është një qytet në qarkun Cuyahogashtetit federal Ohio, SHBA. Në Euclid, Ohio jetojnë 48920 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1776.9 banor/km2 (4602.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 29.73 km2 (11.48 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (617 ft).

Euclid, Ohio
qytet
Vendndodhja
Euclid, Ohio is located in SHBA
Euclid, Ohio
Euclid, Ohio

Koordinatat: 41°35′44″V 81°31′9″P / 41.59556°V 81.51917°P / 41.59556; -81.51917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Cuyahoga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.73 km2
 •  tokësore 27.53 km2
 •  ujore 2.2 km2
Popullsia 48920 banorë (2010)
Dendësia 1776.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1796
Kodi Postal 44117, 44119, 44123, 44132, 44143
Prefiksi 216
Koordinatat 41° 35′ 44″ Veri

81° 31′ 9″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityofeuclid.com

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Euclid, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale