Papa Eugjeni III (Bernardo (dei Paganelli?) l. ?, Montemagno - v. 8 korrik 1153, Tivoli) ishte papa i 167 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shkurt 1145 dhe deri më 8 korrik 1153. Paraardhës i tij ishte papa Luçio II, ndërsa pasardhësi papa Anastasi IV.

Papa Eugjeni III
papa i 167 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 15 shkurt 1145
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 18 shkurt 1145
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 korrik 1153
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Luçio II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Anastasi IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Bernardo (dei Paganelli?)
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Montemagno, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Tivoli, 8 korrik 1153
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran
Pope Eugene III.jpg

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Eugjeni III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Luçio II
Papë
15 shkurt 11458 korrik 1153
Pasardhësi 
papa Anastasi IV