Evangjelista Toriçeli

fizikan italian

Evangelista Torricelli (Roma, 15 tetor 1608 - Firencia, 25 tetor 1647) ishte një fizikan dhe matematikan italian, i njohur për shpikjen e tij të barometrit me merkur me të cillin e ka matur shtypjen atmosferike, por është edhe i njohur për përparimet e tij në optikë dhe për punën në metodën e indivisibles.

Evangelista Torricelli
Evangelista Torricelli by Lorenzo Lippi (circa 1647)
U lind në15 Tetor 1608
Vdiq25 Tetor 1647
Kombësiaitalianë
Njohur përBarometri
Ligji i Toriçelit
Karriera shkencore
FushatFizikë,
matematikë
InfluencesGalileo Galilei
InfluencedRobert Boyle[1]

Referime Redakto

  1. ^ Marie Boas, Robert Boyle and Seventeenth-century Chemistry, CUP Archive, 1958, p. 43.