KF Deçiqi ( cirilik malazez : ФК Дечић - FK Dečić) është një klub futbolli malazez nga Tuzi . Aktualisht, klubi është anëtar i Ligës së Parë të Malit të Zi. Është pjesë e shoqërisë sportive të Deçiqit.

Historia Redakto

Klubi është themeluar në vitin 1926, dhe mban emrin e kodrës së Deçiqit . Skuadra luajti vetëm ndeshje jashtë ligës në periudhën para Luftës së Dytë Botërore . Gara e parë zyrtare në të cilën morën pjesë FK Deçiq liga e katërt e nivelit më të ulët - Qendrore në të cilën morën pjesë deri në fillim të viteve shtatëdhjetë. Në atë epokë, lindi një rivalitet i madh lokal midis FK Deçiqit dhe fqinjës FK Zeta.

Suksesi i parë i rëndësishëm gjatë epokës së Jugosllavisë RSF ishte titulli i kampionit të Ligës së Katërt në sezonin 1972–73, që nënkuptonte promovimin e FK Deçiç në kompeticionin e nivelit të tretë të Ligës së Republikës së Malit të Zi. [1]

Shumicën e sezoneve të tyre deri në fund të shekullit, FK Deçiq e kaloi në Ligën e Republikës, me pak rënie në Ligën e Katërt. Sukseset më të mira në atë kohë, Deçiç i bëri në sezonet 1988–89, me vendin e tretë në Ligën e Republikës së Malit të Zi dhe 1989–90, kur ishin nënkampione.Rezultatin më të madh në atë kohë, Deçiç e bëri në sezonin 2003–04. Pas një lufte të vështirë me FK Lovćen, skuadra nga Tuzi fitoi titullin kampion në Ligën Republikane dhe siguroi ngjitjen historike, të parë në Ligën e Dytë Jugosllave. FK Deçiç debutoi në Ligën e Dytë në sezonin 2004-05, dhe përfundoi lart, në pozitën e tretë. [2] Vitin e ardhshëm, Deçiq përfundoi në vendin e shtatë. [3]

Pas pavarësisë së Malit të Zi, FK Deçiq u bë anëtar i Ligës së Parë të Malit të Zi ( sezoni 2006-07 ), që ishte rezultat historik i skuadrës nga Tuzi. Deçiç luajti ndeshjen e parë në Ligën e Parë më 12 gusht 2006, kundër FK Mogren në Budva (1-1). Një javë më vonë, FK Deçiq luajti në divizionin e saj të parë në stadiumin e rinovuar në Tuzi kundër skuadrës më të fortë malazeze FK Budućnost (0-3) para 3,000 shikuesve. [3] Kjo ishte një pjesëmarrje rekord në ndeshjet në shtëpi të FK Deçiç.

Deri në vitin 2012, FK Deçiç kaloi gjashtë sezone radhazi në Ligën e Parë. Por pas sezonit 2011–12, skuadra ra në Ligën e Dytë malazeze.

Sezonet e ardhshme, klubi i kaloi shpesh herë me promovime dhe rënie mes Ligës së Parë dhe të Dytë, me rikthimin përfundimtar në top-divizionin në sezonin 2015-16, pas rezultateve të shkëlqyera në ndeshjet e playoff-it të Ligës së Parë kundër FK Mogren (2-1; 5). –0). Gjatë dy sezoneve të ardhshme, me kryetrajnerët Viktor Trenevski dhe Edis Mulaliq, FK Deçiç ka shënuar rezultate të rëndësishme në Ligën e Parë, duke përfunduar në gjysmën e sipërme të tabelës.Epoka e rezultateve të mira përfundoi pas sezonit 2017-18, pasi FK Deçiç përfundoi në fund dhe zbriti në Ligën e Dytë.Dy vjet më vonë, skuadra nga Tuzi, si kampione e Ligës së Dytë të Malit të Zi 2019-20, bëri një rikthim në ligën e parë. Ata do të fillonin Ligën e Parë të Malit të Zi 2020–21 me një fitore premtuese 2–0 në shtëpi kundër ish-kampionëve të Ligës së Parë malazeze FK Budućnost . Ai sezon do të bëhej fillimi më i suksesshëm i një sezoni në historinë e klubeve.

Prodhimi i talenteve Redakto

Lojtari më i njohur që doli nga klubi është Refik Shabanadžović i cili më vonë vazhdoi një karrierë të dukshme me Željeznichar dhe Red Star Beograd dhe fitoi Ligën e Kampionëve të UEFA -s. Lojtarë të tjerë të shquar janë Ardian Gjokaj dhe Sanibal Orahovac.

Rekordi i Parë i Ligës Redakto

Sezoni Poz G W D L GF GA
2006–07 10 33 8 10 15 29 46
2007–08 7 33 10 8 15 26 37
2008–09 11 33 9 4 20 23 45
2009–10 9 33 8 11 14 27 35
2010–11 6 33 10 9 14 24 33
2011–12 10 33 10 4 19 34 51
2013–14 12 33 5 9 19 32 61
2015–16 6 33 11 6 16 38 49
2016–17 5 33 14 8 11 27 32
2017–18 12 36 3 12 21 25 64
2020–21 3 23 8 11 4 27 19

Nderimet dhe arritjet Redakto

 • Kupa e Malit të Zi
  • Nënkampionët (1) : 2020–21 [4]
 • Liga e Dytë malazeze
  • Fituesit (2) : 2012–13, 2019–20
  • Nënkampionët (1) : 2014–15
 • Lidhja e Republikës së Malit të Zi
  • Fituesit (1) : 2003–04
 • Liga e Katërt e Malit të Zi
  • Fituesit (6) : 1971–72, 1975–76, 1982–83, 1986–87, 2001–02, 2002–03

Rekordi evropian Redakto

Nga ndeshja e luajtur më 15 korrik 2021

Sezoni Konkurs Rrethi Klubi Shtëpi Mysafirë Agg.
2021–22 Liga e Konferencave të UEFA Europa 1QR </img> Drita 0–1 1–2 1–3
2022–23 Liga e Konferencave të UEFA Europa 1QR
No. Pos. Nation Player
1 GK   MNE Andrija Dragojević
3 DF   MNE Robert Gjelaj
4 DF   MNE Adrijan Rudović
5 FW   MNE Kristijan Vulaj
6 MF   MNE Danilo Marković
7 MF   MNE Adil Adžović
8 MF   MNE Matija Božanović
9 FW   MNE Fatos Bećiraj
10 FW   MNE Damir Kojašević
12 GK   MNE Marjan Vuljaj
13 GK   MNE Pavle Velimirović
14 MF   MNE Mario Gjolaj
15 MF   MNE Pjetër Lulgjuraj
17 MF   MNE Jovan Nikolić
No. Pos. Nation Player
19 DF   MNE Ivan Novović
20 FW   MNE Aleksa Maras
21 GK   MNE Stefan Popović
22 DF   MNE Jonathan Drešaj (captain)
24 MF   MNE Radule Živković
27 MF   MNE Draško Božović
28 MF   MNE Demir Krkanović
29 MF   MNE Danilo Pešukić
33 MF   MNE Ajdin Đoković
45 DF   MNE Ronaldo Rudović
55 DF   SRB Mladen Zeljković
70 FW   MNE Velizar Janketić
74 DF   MNE Marko Tući
DF   MNE Ilija Martinović (on loan from Chornomorets Odesa)
FW   MNE Sead Abdović

Lojtarë me shumë kombësi Redakto

Lojtarë të shquar Redakto

Sponsorët Redakto

 • Sponsor zyrtar : NLB banka
 • Furnizuesi zyrtar i kompleteve: Legea

Stadiumi i FK Deçiç është Stadiumi Tushko Polje, i ndërtuar gjatë vitit 2006. Stadiumi u rinovua disa herë, [5] [6] kështu që sot ka një kapacitet prej 2000 vendesh në dy tribuna. Faza tjetër e punimeve do të jetë zgjerimi i tribunës perëndimore [7] dhe më pas kapaciteti i stadiumit do të jetë 3000 vende. Përveç fushës kryesore është një fushë ndihmëse me bar artificial që përdoret për garat në kategoritë e të rinjve.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

 1. ^ 'Crnogorski klubovi u fudbalskim takmičenjima 1946-2016', Podgorica, 2016.
 2. ^ "Serbia and Montenegro 2004/05". www.rsssf.com. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Serbia and Montenegro 2005/06". www.rsssf.com. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Budućnost nadigrala Dečić, osvojila Kup". RTCG.me (në malazisht). Marrë më 30 maj 2021.
 5. ^ "eKapija - Login". www.ekapija.com. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Povećan kapacitet stadiona FK Dečić". www.srbijasport.net. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Ne računaju na dvoranu u Beglacima". dan.co.me. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2018. Marrë më 23 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto