Farafra (Arabisht: واحة الفرافرة, shqiptohet [elfɑˈɾɑfɾɑ]) është një kriptodepresion me një sipërfaqe prej 980 km2Egjipt. Farafra është i dyti më i madh me madhësi, ndërsa më i vogli sipas popullësisë. Ndodhet në shkretëtirën e madhe perëndimore të Egjiptit, përafërsisht në mes të rrugës midis oazave të Dakhla dhe Bahariya.

Farafra

Sipas vitit 2002, Farafra ka pasur një popullësi prej 5,000 banorëve duke jetuar në qytezën e Farafrës dhe është e banuar më së shumti nga Beduinët. Pjesë të qytezës kanë të katërtat e arkitekturës tradicionale, të thjeshtë, të qetë, të pa zbukuruar, të gjitha me ngjyra baltë - kultura lokale dhe metodat tradicionale të ndërtimit dhe kryerjes së riparimeve janë mbështetur nga turizmi i saj.

Shkretëtira e Bardhë Redakto

Një tërheqje kryesore gjeografike e Farafra është Shkretëtira Bardhë, një park kombëtar i Egjiptit dhe 45 km (28 mi) në veri të qytetit të Farafra, barazimi kryesor i të cilit është lloji i tij shkëmb me ngjyra nga bora e bardhë në krem. Ka formacione masive shkëmbore të shkumësa që janë shembuj të librave shkollorë të shfryrjes dhe që janë krijuar si rezultat i stuhisë rëre së rrallë të rastit në zonë. Shkretëtira e Bardhë është një vend tipik i vizituar nga disa shkolla në Egjipt, si një vend për udhëtime në kampim. Shkretëtira ishte gjithashtu lokacioni i paraqitur në videoklipin muzikor që shoqëronte pjesën Echoes në albumin 2008–2011 nga Klaxons.[1]

Klima Redakto

Klasifikimi i klimës Köppen-Geiger e klasifikon klimës e vendit si shkretëtirë të nxehtë (BWh).

Referime Redakto

  1. ^ "Klaxons chooses Egypt's White Desert for new music video". thelocationguide. 28 korrik 2010. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)