Fatma Alije Topuz

shkrimtare turke

Fatma Alije Topuz (9 Tetor 1862-13 Korrik 1936), ienjohur shpesh thjesht si Fatma Alije apo Fatma Alije Hanim, ishte një noveliste turke, gazetare, eseiste, aktiviste e të drejtatve të grave dhe humanitare . Megjithëse kishte një roman të botuar më herët nga autorja femër turke Zafer Han inm në 1877, [1] pasi ai mbeti romani i saj i vetëm, Fatma Alije Hanım me pesë romanet e saj vlerësohet nga qarqet letrare si novelistja e parë femër në letërsinë turke dhe Bota islame . [2] [3]

Jeta e hershmeRedakto

Fatma Alije lindi në Stamboll më 9 tetor 1862. Ajo ishte fëmija i dytë i shërbyesit civil kryesor Osman, historianI dhe burokrati i njohur Ahmed Cevdet Pasha (1822–1895) [4] dhe gruaja e tij Advije Rabia Hanım. [5] Ajo kishte dy motra: një vëlla Ali Sedat dhe një motër Emine Semiye (1864). [3]

  1. ^ "Zafer Hanim'in Ask-i Vatan Romani". Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2012. Marrë më 5 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "50 lira edebiyat dünyasını ikiye böldü" (në turqisht). Hürriyet. 24 janar 2009. Marrë më 26 prill 2009.
  3. ^ a b "Fatma Aliye'nin gölgesinde kalan kardeşi". Haber7 (në turqisht). 2009. Marrë më 23 prill 2009.
  4. ^ Bayer, Yalçın (11 janar 2009). "Paralardaki Aliye Hanım..." (në turqisht). Hürriyet. Marrë më 5 tetor 2017.
  5. ^ Yunus, Ceyda (28 mars 2008). "Fatma Aliye kime uzak?" (në turqisht). Milliyet. Marrë më 3 maj 2009.