Federata e Xhudos e Kosovës (anglisht: Kosova Judo Federation) është njëra ndër federatat sportive në Kosovë e cila merret me organizimin e aktiviteteve sportive në fushën e xhudos. Federata e Xhudos e Kosovës u pranua në vitin 2012 si anëtare e plotë e Federatës Ndërkombëtare të Xhudos (International Judo Federation) si dhe në Unionin Evropian të Xhudos. [1] Aktualisht, janë 12 klube aktive nga qytete të ndryshme të Kosovës. Numri i pjesëmarrësve nga të gjitha klubet është 750 meshkuj dhe 250 femra. [2]

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "International Judo Federation". Intjudo.eu. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2012. Marrë më 2016-08-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Information about Kosovo Judo Federation". Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2017. Marrë më 2 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)