Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fjaler (kthjellim).


Fjaler është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 417 km² dhe popullsi 2910 banorë[1].

Fjaler
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Dale i Sunnfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arve Helle (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°18′V 5°27′L / 61.300°V 5.450°L / 61.300; 5.450 (Fjaler)Koordinatat: 61°18′V 5°27′L / 61.300°V 5.450°L / 61.300; 5.450 (Fjaler)
Sipërfaqja 417 km2
Popullsia 2.910 banorë 2004
Dendësia 6,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Dalsfjording ose Fjalerbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0227
Dale i Sunnfjord is located in Norvegjia
Dale i Sunnfjord
Dale i Sunnfjord
Fjaler – harta_foto
www.fjaler.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Fjaler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto