Fort Wayne, Indiana (City of Fort Wayne) është një qytet në qarkun Allenshtetit federal Indiana Indiana, SHBA. Në Fort Wayne, Indiana jetojnë 253691 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 885.5 banor/km2 (2293.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 287.05 km2 (110.83 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 247 m (810 ft).

Fort Wayne, Indiana
Qytet
Vendndodhja
Fort Wayne, Indiana is located in SHBA
Fort Wayne, Indiana
Fort Wayne, Indiana

Koordinatat: 41°4′50″V 85°8′21″P / 41.08056°V 85.13917°P / 41.08056; -85.13917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana Indiana
Qarku Allen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 287.05 km2
 •  tokësore 286.5 km2
 •  ujore 0.54 km2
Lartësia 247 m (m.n.d.)
 •  urbane 313492 (119th) banorë
 •  aglomerati 419453 (122nd) banorë
Dendësia 885.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 46774, 46802–46809, 46814–46816, 46818, 46819, 46825, 46835, 46845
Prefiksi 260
Koordinatat 41° 4′ 50″ Veri

85° 8′ 21″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "American FactFinder". U.S. Census Bureau. Marrë më 2012-12-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Fort Wayne, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale