Fortesa Hoti (këngëtare)

këngëtare zvicerane

Fortesa Hoti (lindi më 6 maj 1991) është këngëtare zvicerane me preardhje kosovare.[1][2]

Fortesa Hoti (këngëtare)
Fortesa Hoti (singer).jpg
Informacione
Lindja6 maj 1991
PrejardhjaKosovare
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
Vite aktiv1993-prezent

BiografiaRedakto

Fortesa Hoti e përfundoi shkollën fillore në Köniz dhe shkollën e muzikës në Prishtinë. Ajo studioi muzikologjinë dhe këndoi në Universitetin e Vjenës. Ajo filloi karrierën e saj si këngëtare në vitin 1993.

KëngëtRedakto

  • 2007: "Zëri yt"
  • 2008: "Me sytë mbyllur"
  • 2009: "Tingujt e vetmisë"
  • 2010: "Akull"
  • 2012: "Harro" (ft. Alfoxe)

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kënga, ky emocion që prek dëgjuesit". Telegrafi. 17 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 nëntor 2012. Marrë më 3 nëntor 2012. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ Albavip News: Fortesa Hoti (interview) - Muzika eshte pasioni im...