Fosco Becattini

futbollistë italian

Fosco Becattini (16 mars 1925 – 14 dhjetor 2016)[3] ishte futbollistë dhe menaxher italianë.[4] Ai ka luajtur 12 sezone në skuadrën Genoa. Ai për herë të parë luajti në kombëtaren italien më 27 mars 1949.

Fosco Becattini
Të dhënat vetjake
Datëlindja16 mars 1925
VendlindjaSestri Levante, Italy
Data e vdekjes14 dhjetor 2016
GjatësiaLua error te Moduli:Convert te rreshti 1850: attempt to index local 'en_value' (a nil value).
PozicioniMbrojtës
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1945–1961Genoa425(1)
Kombëtarja
1949Italia2(0)
Skuadra të menaxhuara
1971-1972Sestri Levante[1]
1974-1975Sestri Levante[2]
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

ReferimetRedakto

  1. ^ Almanacco illustrato del calcio 1972, edizioni Panini, pag. 310
  2. ^ Almanacco illustrato del calcio 1975, edizioni Panini, pag. 321
  3. ^ Genoa in lutto: è morto Fosco Becattini
  4. ^ Genoa in lutto: è morto Fosco Becattini