Francisko Franko (4 dhjetor, 1892, Galicia – 20 nëntor, 1975), ishte një gjeneral spanjoll që drejtoi Partinë Nacionaliste në Spanjë gjatë Luftës civile spanjolle duke korrur fitore. Ai e drejtoi Spanjën me një regjim ushtarak diktatorial për rreth 50 vjet.

Francisco Franco
Caudillo i Spanjës (Lider)
Në detyrë
1 tetor 1936 – 20 nëntor 1975
Paraprirë ngaManuel Azaña(President)
Pasuar ngaJuan Carlos I (Mbreti i Spanjës)
Kryeministri i Spanjës
Në detyrë
30 janar 1938 – 8 qershor 1973
Paraprirë ngaJuan Negrín
Pasuar ngaLuis Carrero Blanco
Të dhëna vetjake
U lind më4 dhjetor 1892
Galicia, Spanjë
Vdiq më20 nëntor 1975 (82 vjeç)
Madrid, Spanjë
NënshtetësiaSpanjoll
Partia politikeFalanga
PunësimiUshtarak

Franko luftoi një luftë brutale kundër demokracisë, me ndihmën e Hitlerit dhe Musolinit, dhe udhëhoqi një regjim terrori shtetëror dhe trushpëlarjeje kombëtare, përmes mediave të kontrolluara dhe sistemit arsimor të shtetit.[1] Ai konsiderohet shpeshherë si udhëheqësi më i suksesshëm fashist i Evropës, sepse ai arriti të mbijetonte në pushtet deri në vdekjen e tij natyrore.[2]

Biografia

Redakto

I lindur në Ferrol, Galicia, në një familje ushtarake të klasës së lartë, Franko shërbeu fillimisht në ushtrinë spanjolle si kadet në Akademinë e Këmbësorisë Toledo nga viti 1907 deri në 1910. Ndërsa shërbente në Marok, ai u ngrit në gradë për t'u bërë gjeneral brigade në vitin 1926 në moshën 33-vjeçare, gjë që e bëri atë gjeneralin më të ri në të gjithë Evropën. Dy vjet më vonë, Franko u bë drejtor i Akademisë së Përgjithshme Ushtarake në Zaragoza. Si një konservator dhe monarkist, Frankos i vinte keq për heqjen e monarkisë dhe krijimin e Republikës së Dytë në 1931, dhe u shkatërrua nga mbyllja e akademisë së tij; megjithatë, ai vazhdoi shërbimin e tij në Ushtrinë Republikane.[3]

Karriera e tij u rrit pasi partisë reaksionare spanjolle e quajtur Konfederata Spanjolle e të Djathtës Autonome (CEDA) dhe Partia Radikale Republikane fituan zgjedhjet e vitit 1933, duke e fuqizuar atë për të udhëhequr shtypjen e kryengritjes së vitit 1934 në Asturias. Franko u ngrit për një kohë të shkurtër në detyrë, duke u bërë shef i shtabit të ushtrisë përpara zgjedhjeve të vitit 1936, të cilat do të sillnin Frontin Popullor të majtë në pushtet. Pas ardhjes së të majtë në pushtet, Franko u dërgua për detyrë në Ishujt Kanarie. Fillimisht ngurrues, ai iu bashkua puçit ushtarak të korrikut 1936, i cili, pasi nuk arriti të merrte Spanjën, shkaktoi nisjen e Luftës Civile Spanjolle.

Aktiviteti gjatë luftës civile spanjolle

Redakto

Gjatë luftës, ai komandoi ushtrinë koloniale afrikane të Spanjës dhe më vonë, pas vdekjes së pjesës më të madhe të udhëheqjes rebele, u bë lideri i vetëm i fraksionit të tij, duke u emëruar gjeneralisimo dhe kreu i shtetit në vitin 1936. Ai konsolidoi të gjitha partitë nacionaliste në Falangën Spanjolle Tradicionale dhe të Juntës Ofensive Nacional-Sindikaliste, e quajtur shkurtimisht FET y de las JONS (duke krijuar një shtet njëpartiak) dhe zhvilloi një kult personaliteti rreth sundimit të tij duke themeluar Lëvizjen Nacionale. Tre vjet më vonë, nacionalistët shpallën fitoren, e cila zgjati diktaturën e Frankos mbi Spanjën përmes një periudhe represioni kundrejt kundërshtarëve politikë. Përdorimi i punës së detyruar nga diktatura e tij, kampet e përqendrimit dhe ekzekutimet çuan në 30,000 deri në 50,000 vdekje.[4] E kombinuar me vrasjet gjatë luftës, kjo e sjell numrin e vdekjeve të Terrorit të Bardhë në mes 100,000 dhe 200,000 vdekje.[5]

Udhëheqja e Spanjës pas luftës

Redakto

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai ruajti neutralitetin spanjoll, por mbështeti Boshtin - anëtarët e të cilit Italia dhe Gjermania e kishin mbështetur gjatë Luftës Civile - duke dëmtuar reputacionin ndërkombëtar të vendit në mënyra të ndryshme. Gjatë fillimit të Luftës së Ftohtë, Franko e nxori Spanjën nga depresioni i saj ekonomik i mesit të shekullit të 20-të përmes politikave teknokratike dhe ekonomikisht liberale, duke udhëhequr një periudhë të rritjes së përshpejtuar të njohur si "mrekullia spanjolle". Në të njëjtën kohë, regjimi i tij kaloi nga një shtet totalitar në një shtet autoritar me pluralizëm të kufizuar. Ai u bë lider në lëvizjen antikomuniste, duke marrë mbështetje nga Perëndimi, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara.[6] [7]Nga viti 1950, kishte mbështetjen e atyre që ishin thjeshtë mirënjohës për rritjen e standarteve të jetesës.[1]

Në vitet e fundit, Franko nuk sundoi vetëm me represion: ai gëzonte një mbështetje popullore të konsiderueshme. Kishte nga ata që, për arsye pasurimi, besimi fetar ose angazhimi ideologjik, mbështesnin aktivisht rebelët e tij ushtarakë gjatë luftës civile.[1]

Referime

Redakto
  1. ^ a b c Preston, Paul (29 nëntor 2015). "Hija e një diktatori. Trashëgimia e Frankos, 40 vjet pas vdekjes". CNA. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2023. Marrë më 14 prill 2023.
  2. ^ "Profili i diktatorit spanjoll Francisco Franco". sq.eferrit.com. Marrë më 2023-04-14.
  3. ^ Preston, Paul (dhjetor 1994). "General Franco as Military Leader". Transactions of the Royal Historical Society (në anglisht). 4: 21–41. doi:10.2307/3679213. ISSN 1474-0648.
  4. ^ Payne, Stanley G. (2012-08-13). The Spanish Civil War (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-17470-1.
  5. ^ Maestre, Francisco Espinosa; Casanova, Julián; Mir, Conxita; Gómez, Francisco Moreno (2004). Morir, matar, sobrevivir: la violencia en la dictadura de Franco (në spanjisht). Grupo Planeta (GBS). ISBN 978-84-8432-506-2.
  6. ^ Rubottom, R. Richard; Murphy, J. Carter (1984). Spain and the United States: Since World War II (në anglisht). Praeger. ISBN 978-0-275-91259-8.
  7. ^ Payne, Stanley G. (2000). The Franco regime, 1936-1975. Internet Archive. Phoenix Press. ISBN 978-1-84212-046-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)