Gentian Zenelaj ka lindur ne lezhe me 13 gusht 1977, është një aktor dhe komedian shqiptar i njohur kryesisht nga paraqitja e tij në Portokalli (2004-2007) dhe në Apartamenti 2XL (2008-2013). Ai filloi karrierën e tij në 2004 në shfaqjen në Portokalli me grupin ShBLSh, kur ky grup ishte skica më e preferuar në të gjitha shfaqjet. Pas 4 sezoneve në Portokalli, grupi ShBLSh u shkatërrua. Pas tre sezoneve në Apartamenti 2XL, shfaqja u anulua, por me aktorët e njëjtë prodhuesi dhe transmetuesi televiziv krijuan Sketch Show Albania. Sketch Show shfaqet për dy sezone, por kjo shfaqje nuk ka sukses. Tani ai eshte ne emisionin "Stop" ne bashkepunim te Saimir Kodres.

Filmografia Redakto

Gentiani është i njohur për aktrimin e tij në filma. Dy filmat që ka luajtur janë: Gjallë (2009) dhe Koha e Kometes (2008).[1]

Referimet Redakto

  1. ^ Klan - 493-499 p110 2007 "... vazhdojnë të mbeten rolet e policit (Florian Binaj),"The Shblsh" (Ermal Mamaqi, Julian Deda dhe Gentian Zenelaj),dhe psikologu dhc pacienti (Romir Zalla dhe Marin Orhanasi). "