TV Klan

Kanal televiziv shqiptar

Televizioni Klan, ose thjesht TV Klan, është një televizion privat kombëtar në Shqipëri. U lancua më 25 tetor 1997 dhe u licensua nga Autoriteti i Mediave Audiovizive si kanali i parë kombëtar privat në territorin e Shqipërisë në vitin 2007.[1]

TV Klan
LlojiTelevizion privat kombëtar
ShtetiShqipëria Shqipëria
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Pronësia
PronariAleksandër Frangaj
Kanalet simotraKlan Plus
Klan Macedonia
Klan News
ABC News
Klan Radio
Klan Music
Klan Sport
Historia
Nisur25 tetor 1997
Lidhjet
Faqja zyrtarehttp://www.tvklan.al
Disponueshmëria
Tokësore
Digjital / DVBT-2

TV Klan mbulon rreth 80% të territorit të Shqipërisë dhe rreth 90% të popullsisë së vendit. TV Klan është edhe në transmetim satelitor 24 orë në satelit Eutelsat W2 në të gjithë Evropën, njëkohësisht edhe në SHBA dhe Kanada. Nga viti 2011 filloi transmetimin në HD.

Historiku

Redakto

TV Klan u lançua si një sipërmarrje e përbashkët franko-shqiptare, me transmetimin e parë të transmetimit më 25 tetor 1997. Është kanali i parë televiziv privat në Shqipëri.[2]

TV KLAN nis transmetimin me datë 25 Tetor 1997 me një programacion vetëm me filma. "FRANCE '98'" ka qenë emisioni i parë i Tv Klan, një program sportiv për kampionatin botëror nga Pandi Laço, Bledar Laço dhe Agron Llakaj.

Në vitin 1997, Tv Klan ka pasur një staf të përbërë prej rreth 20 vetash. Në përbërje të strukturës së tij (të ngushtë) dhe ambjenteve me hapësira të kufizuara, kanë funksionuar le të themi të ashtuquajturat Departamentet e Televizionit.

- Departamenti i Informacionit (Edicionet informative)

- Departamenti i Financës

- Departamenti i Prodhimit (në atë kohë prodhohej një emision sportiv në lidhje me Kampionatin Evropian të Futbollit)

- Stafi teknik

Në vitin 2002, ISO e vlerësoi kanalin si më të vlerësuarit në Shqipëri me 21.5% të audiencës. Që nga viti 2006, sinjali analog i kanalit mbulonte rreth 60% të territorit të Shqipërisë.

TV Klan është i njohur gjerësisht për emisionin e tij të gjatë politik Opinion, drejtuar nga Blendi Fevziu; emisione argëtuese si Këngët e Shekullit, Gjeniu i Vogël, Dance with Me, X Factor Albania, Kënga Ime, Zonë e Lirë, E Diela Shqiptare, Xing me Ermalin, Stop, Rudina, Aldo Morning Show; dhe një gamë të gjerë bashkëprodhimesh.

Që nga data 4 mars 2012, TV Klan është kanali i parë televiziv kombëtar në Evropën Juglindore dhe Shqipëri që filloi transmetimin 24 orë në HD pa tarifa shtesë për klientët. Është stacioni i parë në Shqipëri që zotëron një studio satelitore transmetimi të lajmeve.

Më 3 maj 2018, TV Klan njoftoi se kishte nënshkruar një marrëveshje për blerjen e 100% të aseteve të Art Channel, një transmetues shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Kanali u ribrendua me emrin Klan Macedonia.

Në vitin 2020, Radio Klan u bë radiostacioni i tretë në pronësi private që mori statusin e frekuencës kombëtare në Shqipëri.

Sipërmarrjet e përgjithshme

Redakto

TV Klan është një grup mediatik që përfshin Klan Plus, Radio Klan, Klan News, Klan Music, ABC dhe Klan Macedonia me seli në Maqedoninë e Veriut. Paketa e kanaleve ofrohet në Evropë përmes platformave me parapagim, Tring dhe DigitAlb, si dhe përmes aplikacionit OTT, Klani Im.[3]

Programacioni

Redakto

"OPINION nga Blendi Fevziu", emisioni më i ndjekur politik në ekranet shqiptare, nis transmetimin e tij nën logon e Tv Klan në Tetor 1998, i cili vazhdon të transmetohet dhe sot në këtë ekran.

Në Shkurt të vitit 1999 selia e shoqërisë ndryshon dhe transferohet në Rrugën Dervish Hima Nr.1 me abjente të mëdha, kushte moderne pune, rritje e numrit të personelit gjë e cila ndikon dhe në rritjen e cilësisë së shërbimeve.

Marrja e godinës "Salla e Lojrave" me kontratë "emfiteoze" do të ishte dhe një ndër investimet më të mëdha të kryera atëherë nga ky televizion. Një investim i madh bëri ajo godinë e marrë në një gjendje thuajse të rrënuar, të kthehej në një nga studiot televizive më të mëdha të vendit, në të cilën janë zhvilluar programe dhe spektakle të prodhuara 100% nga TV KLAN ose co-produksione: Porta e Fatit, Maratona e Këngës Popullore e qytetare, Opinion nga Blendi Fevziu, Kutia e Fundit, Taksi e rezervuar, Zonë e ndaluar, Tek Blloku, 100 Këngët e Shekullit, Zonë e Lirë, Star Akademi, Tv Bingo Show, Më shumë dashuri.

Në vitin 1999 Televizioni Klan blen Studion Lëvizëse Nr.1, e cila ka shërbyer për transmetimet direkte të evenimenteve të ndryshme që janë zhvilluar jashtë ambjenteve të Televizionit Klan. Transmetimi i parë 'live' i kësaj studio ka qenë spektakli rinor "DUEL" direkt nga ish-teatri "Rubairat", programi i parë rinor i cili testonte dhe afirmonte njohuritë dhe talentin e gjimnazistëve të kryeqytetit në këngë, aktrim, modelim dhe njohuri të përgjithshme.

"Duel" një program nga Albert Dumani dhe Fatos Risto me regji nga Artur Bejzade, transmetohej tre herë në javë në mesditë ora 14:00 dhe zgjati për një periudhë 8 javore (maj-qershor 2000).

Në verën e vitit 2000, Tv Klan, me anë të Studios Lëvizëse Nr.1, ishte televizioni i parë privat (pas TVSH-së) që transmeton 'live' nga një ambient i jashtëm, spektaklin "NETË VERE", një program nga Albert Dumani dhe Fatos Risto me regji nga Artur Bejzade, direkt nga Kompleksi i Pishinave "Akuadrom", i cili u bë programi hit i verës për katër vjet rresht (2000-2004).

Në nëntor të vitit 2000, Tv Klan nis prodhimin dhe transmetimin e programit "Porta e Fatit", llotari kombëtare, e cila vinte përpara publikut me elemente spektakli. Kjo llotari u përfshi në spektaklin më të madh për këngën popullore e qytetare "MARATONA E KËNGËS POPULLORE E QYTETARE" prezantuar nga Rudina Magjistari dhe regjisor Bledar Laço. Shifrat rekord në shikueshmëri dhe interesimi i publikut, TV KLAN prodhon një seri të dytë, kësaj here si një tablo më e madhe e trevave shqiptare duke përfshirë edhe Kosovën. Skenografia madhështore u ideua nga skenografi i njohur Bashkim Zahaj. Spektakli u zhvillua në Studion Nr.2 të Tv Klan, më e madhja në Shqipëri.

Në vitin 2002 studio lëvizëse Nr.1, pasohet nga Studio Lëvizëse Nr.2/3/4.

Më 31 janar 2002 në emisionin "Opinion" nga Blendi Fevziu, zhvillohet për herë të parë debati historik i dy liderëve kryesorë të vendit Sali Berisha dhe Fatos Nano të cilët ritakohen pas 11 vjetësh. Përballja e tyre në një debat televiziv dhe shtrëngimi i duarve mes liderit të PD dhe atij të PS u bë pikërisht në studion e "Opinion".

Në verën e vitit 2007, selia dhe studiot e Tv Klan zhvendosen në ambientet e mëdha të Ish-Kinostudios "Shqipëria e Re", duke ndërtuar 4 studio gjigande për superprodhime televizive. Studiot e reja mirëpresin formatet e reja të programeve "Opinion", "Njerëz të Humbur", "E Diela Shqiptare", "Blue", "Histori me zhurmues", "Gjeniu i Vogël 2 & 3", "Këngët e Shekullit 3", "Takimi i Pasdites", "Promozone", etj.

Në dhjetor 2007 dhe Janar 2009 zhvillohen dy emisione speciale të Opinion, ku për herë të parë janë përballë njëri-tjetrit Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha dhe Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në një transmetim të njëkohshëm LIVE midis Tiranës dhe Prishtinës.

Në 31 Dhjetor 2009, Tv Klan inaguron Teatrin Televiziv, i pari në Shqipëri në rrjetin e televizioneve dhe më i madhi në Ballkan, mikpritës i spektakleve gjigande si "Gjeniu i Vogël" dhe "Akademia e Yjeve". Përveç tre regjive qendrore të cilat janë të instaluara në ambjentet e TV Klan, në ndihmë të realizimit të një game më të gjerë prodhimesh si dhe mbulimesh të aktiviteteve të ndryshme live, janë edhe disa regji lëvizëse të pajisura më së miri.

Që nga viti 2007, Tv Klan është i pari dhe i vetmi që ka në pronësi një studio transmetimi Satelitore Lëvizëse - SNG (Signal News Gathering), duke sjellë në ekran LIVE gjithçka ndodh nga çdo vep i Shqipërisë dhe jashtë saj. SNG e Klan shërben edhe për transmetime satelitore të gazetarëve të huaj për raportet e tyre të pregatitur në Shqipëri.

Në sajë të një strukture programore komplekse, ku ndërthuren 6 edicione informative në ditë, prodhime të emisioneve politike, sociale, kulturore, spektakleve të mëdha dhe një numër i madh blerjesh telenovelash, filmash, serialesh dhe dokumentarësh TV KLAN ka arritur të bëhet i afërt me të gjitha shtresat shoqërore.

Televizioni Klan ka marrë të drejtat ekskluzive për transmetimin e Kampionatit Europian të Futbollit, Euro 2024. Për herë të parë që prej 24 vitesh, shqiptarët do të mund të ndjekin ndeshjet e kombëtares kuqezi si dhe të gjithë skuadrave të tjera pjesëmarrëse në Europianin e Gjermanisë pa asnjë pagesë, në një ekran të vetëm.

Televizioni Kombëtar Klan do të transmetojë këtë vit ekskluzivisht 51 sfidat [4]që do të luhen në stadiumet më të mëdhenj të Gjermanisë, që nga ndeshja hapëse deri tek ngritja e trofeut më të rëndësishëm të futbollit europian. Do të nisë me ndeshjet e orës 15:00 për të vijuar me ato të orës 18:00 dhe ato të mbrëmjes, në orën 21:00. Veç transmetimit të të gjitha sfidave, Tv Klan do t’i kushtojë Europianit hapësira të dedikuara me programe të posaçme gjatë gjithë ditës para dhe pas çdo ndeshjeje. Një show të madh çdo mbrëmje. Shikuesve do t’u ofrohet mundësia që të përjetojnë të gjitha emocionet e këtij eventi të madh sportiv, me fokus të veçantë tek kombëtarja shqiptare.

Prodhimet vetjake

Redakto
Titulli Gjinia
Opinion Talk show
Gjeniu i vogël Talent show
Këngët e Shekullit Music show
Aldo Morning Show Morning show
E diela Shqiptare Sunday show
Jo vetëm mode Entertainment show
Takimi i pasditës Talk show
Euroklan News
Kënga Magjike Music awards
Zonë e Lirë Talk show
Netë vere Summer show
X Factor Albania Talent show
Kënga ime Music awards
Dance With Me Talent show
Lufta e nuseve Reality show
Stop Satiro-investigative show
Your Face Sounds Familiar Reality show
Rudina Talk show (successor to Takimi i pasditës)
Xing me Ermalin Talk show
C'est la vie Reality show
Virtuozët Talentshow
Klanifornia Comedy
Historia Ime Talk Show
Familja Game Show
Porta e Fatit Game Show
Arome Dreke Cooking
Uniko Crime Investigation
Zemër Luana nga Luana Vjollca Entertainment Show
Love Island Albania Reality show
Shije Shtëpie Talk show
Habitus Lifestyle

Prodhime të huaja

Redakto
Titulli origjinal Titulli shqip Vendi i prodhimit
Servant of the People Shërbëtori i popullit Ukraine
ER Emregjenca United States
Heroes Heronjtë United States
House Dr. House United States
Grey's Anatomy Anatomia e Greit United States
Lipstick Jungle Lipstick Jungle United States
CSI: NY CSI: NY United States
According to Jim Jeta sipas Xhimit United States
Californication Californication United States
Beverly Hills, 90210 Beverly Hills, 90210 United States
The Good Wife Gruaja e mirë United States
Law & Order: Special Victims Unit Ligj dhe rregull: SVU United States
Hannah Montana Hana Montana United States
Superbook Superlibri United States
South Beach South Beach United States
Gümüş Gymysh Turkey
Acı Hayat Jetë e hidhur Turkey
Menekşe ile Halil Menekshe dhe Halili Turkey
Ezel Ezel Turkey
Kuzey Güney Kuzej dhe Gynej Turkey
Aşk-ı Memnu Dashuri e ndaluar Turkey
Son Fundi Turkey
Sapna Babul Ka...Bidaai Bidaai: Lamtumirë vajzëri India
Umutsuz Ev Kadınları Shtëpiake të dëshpëruara Turkey
Kurt Seyit ve Şura Kurti dhe Shura Turkey
Kara Para Aşk Diamante dhe dashuri Turkey
Amor à Vida Duaje jetën Brazil
A Favorita E preferuara Brazil
Calle luna, Calle sol Botë të ndara Venezuela
Diriliş: Ertuğrul Ertugrul Turkey
Saraswatichandra Sarasvatiçandra India
Paramparça Fate të kryqëzuara Turkey
Kaderimin Yazıldığı Gün Një pjesë e imja Turkey
Maral Maral Turkey
Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon? Si ta quaj këtë dashuri? India
İntikam Hakmarrje Turkey
Anne Nënë Turkey
Cesur ve Güzel Xhesuri dhe e bukura Turkey
Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sulltanesha Kosem Turkey
İçerde I infiltruari Turkey
Dil Boley Oberoi Bixhoz me Dashurinë India
Kalp Atışı Rrahje zemre Turkey
Siyah Beyaz Aşk Dashuri Bardh e zi Turkey
Payitaht: Abdülhamid Kryeqyteti Abdulhamid Turkey
Çukur Çukur Turkey
Ufak Tefek Cinayetler Vrasje të Vogla Turkey
Muhteşem İkili Dyshja fantastike Turkey
Segundo Sol Një mundësi e dytë Brazil
House of Cards Intrigat e pushtetit United States
Çarpışma Ironia e fatit Turkey
Kızım Bija Ime Turkey
Fauda Fauda Israel
Money Heist La Casa de Papel Spain
Narcos Narcos (Trafikantët) United States
Kuzgun Kuzgun (Korbi) Turkey
Muhteşem Yüzyıl Sulejmani i madhërishëm Turkey
Sen Çal Kapımı Dashuria është në ajër Turkey
Kırgın Çiçekler Lule të vetmuara Turkey

Referime

Redakto
  1. ^ "TV KLAN (Ish MEDIA 6)". OpenCorporates.al.
  2. ^ "Faqja zyrtare e Tv Klan". Website Tvklan.al.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Klani IM".{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "51 sfidat e Euro 2024, ekskluzivisht në Tv Klan".{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Linqe të jashtme

Redakto