George Michael

këngëtar britanik

Georgios Kyriacos Panayiotou (25 qershor 1963 - 25 December 2016)[1], i njohur profesionalisht si George Michael, ishte një këngëtar, kompozitor, producent britanik i cili u bë i njohur fillimisht si anëtar (me Andrew Ridgeley) i duos muzikore Wham!. Ai ishte tepër i njohur në vitet 1980 dhe 1990 me stilin e tij post-disko dhe dance-pop, si dhe me sukseset 'Last Christmas' dhe "Wake Me Up Before You Go-Go".

George Michael në vitin 1988

Turne Redakto

 • Faith World Tour (1988–89)
 • Cover to Cover (1991)
 • 25 Live (2006–08)
 • George Michael Live in Australia (2010)
 • Symphonica Tour (2011–12)

Diskografia Redakto

 • Faith (1987)
 • Listen Without Prejudice Vol. 1 (1990)
 • Five Live (EP) (1993)
 • Older (1996)
 • Songs from the Last Century (1999)
 • Patience (2004)
 • Symphonica (2014)

Referime Redakto

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2016. Marrë më 26 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto