Georges-Pierre Seurat (Frëngjisht: [ʒɔʁʒ pjɛʁ sœʁa];[1] 2 dhjetor 1859 – 29 mars 1891) ishte një piktor dhe skicograf post-impresionist francez. Ai është i njohur për përdorimin e tij novator të mediave për vizatime dhe për krijimin e teknikave të pikturës të njohura si chromoluminarism (stili i vizatimit me pika të një ngjyre) dhe pointillism (teknika e vizatimit me pika për të formuar një figurë). Personaliteti artistik i Seurat ishte i përbërë nga cilësitë të cilat zakonisht supozohet të jenë të kundërta dhe të papajtueshme: nga njëra anë, ndjeshmëria e tij ekstreme dhe delikate; Nga ana tjetër, një pasion për abstraksion logjik dhe një saktësi matematikore të mendjes.[2] Vepra e tij me një njohje të gjerë e Tij në shkallë të gjerë të punës, Një të diele pasdite në Ishullin e La Grande Jatte (A Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte 1884-1886), ndryshoi drejtimin e artit modern duke iniciuar neo-impresionizmin dhe është një nga pikturat ikonë e shekullit të 19-të.[3]

Georges Seurat
Georges Seurat, 1888
U lind në
Georges-Pierre Seurat

(1859-12-02)2 dhjetor 1859
Paris, France
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, Francë
KombësiaFrancez
Njohur përPikturë
Vepra të shquara
A Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte
LëvizjetPost-Impressionism, neo-impressionism, Pointillism

Biografia

Redakto
 
Georges Seurat, 1889-90, Le Chahut, vaj në kanavacë, 170 x 141 cm, Muzeu Kröller-Müller, Otterlo

Familja dhe edukimi

Redakto

Seurat ka lindur më 2 dhjetor 1859 në Paris, në 60 rue de Bondy (tani rue René Boulanger). Familja Seurat u zhvendos në bulevardin 1136 boulevard de Magenta (tani 110 boulevard de Magenta) në vitin 1862 ose 1863.[4] Babai i tij, Antoine Chrysostome Seurat, me origjinë nga Champagne, ishte një ish-zyrtar ligjor i cili ishte bërë i pasur nga spekulimi në prona, dhe nëna e tij, Ernestine Faivre, ishte nga Parisi.[5] Georges kishte një vëlla, Émile Augustin dhe një motër, Marie-Berthe, të dy më të moshuar. Babai i tij jetonte në Le Raincy dhe vizitonte gruan dhe fëmijët e tij një herë në javë në Bulevardin de Magenta.[6]

A Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte

Redakto
 
A Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte, 1884–86, vaj në kanavacë, 207.5 × 308.1 cm, Art Institute of Chicago

Në verën e vitit 1884, Seurat filloi punën në veprën Një të diele pasdite në Ishullin e La Grande Jatte, e cila i mori dy vjet për të përfunduar.

Piktura tregon anëtarët e secilës prej klasave shoqërore që marrin pjesë në aktivitete të ndryshme të parkut. Pikat e imëta të bojërave me shumë ngjyra i lejojnë syrit të shikuesit të përzierë ngjyrat në mënyrë optike, në vend të ketë ngjyrat fizikisht të përziera në kanavacë. U deshën dy vjet që Seurat të përfunduar këtë pikturë me një gjatësi prej 3 metra, pjesën më të madhe të kohës e kaloj në park duke përgatitur skica për punën (ka rreth 60 studime). Tani kjo vepër është në koleksionin e përhershëm të Institutit të Artit të Çikagos.

Karriera e vonshme

Redakto

Vdekja

Redakto

Teoria e ngjyrave

Redakto

Idetë bashkëkohore

Redakto
 
Detaje nga Circus Sideshow (Parade de Cirque) (1889) duke treguar vizatimin me pika dhe teorinë e ngjyrave

Gjatë shekullit të 19-të, shkrimtarë shkencorë si Michel Eugène Chevreul, Ogden Rood dhe David Sutter shkruajtën traktate për ngjyrën, efektet optike dhe perceptimin. Ata përshtatën kërkimin shkencor të Hermann von Helmholcit dhe Isak Njutonit në një formë të arritshme për njerëzit e thjeshtë. Artistët ndoqën zbulimet e reja në perceptim me interes të madh.

Chevreul ishte ndoshta ndikimi më i rëndësishëm në artistët e asaj kohe; kontributi i tij i madh ishte prodhimi i një rrote ngjyrash të ngjyrave primare dhe ndërmjetëse. Chevreul ishte një kimist francez që restauronte tapiceri. Gjatë restaurimeve të tij ai vuri re se e vetmja mënyrë për të rivendosur një pjesë të duhur ishte të merrte parasysh ndikimin e ngjyrave rreth copës që mungonte; ai nuk mund të prodhonte ngjyrën e duhur nëse nuk i njihte ngjyrat përreth. Chevreul zbuloi se dy ngjyrat e ndërthurura, pak të mbivendosura ose shumë afër njëra-tjetrës, do të kishin efektin e një ngjyre tjetër kur shihej nga një distancë. Zbulimi i këtij fenomeni u bë baza për teknikën me pika të piktorëve neo-impresionistë.

Ndikimi

Redakto

Aty ku natyra dialektike e punës së Paul Cézanne kishte ndikim të madh gjatë fazës shumë shprehëse të proto-kubizmit, midis 1908 dhe 1910, puna e Seurat, me strukturat e tij më të gjata, do të kapte vëmendjen e kubistëve nga viti 1911.[7] Seurat gjatë disa viteve të tij të veprimtarisë, ishte në gjendje, me vëzhgimet e tij mbi rrezatim dhe efektet e kontrastit, të krijonte përsëri pa ndonjë traditë udhëzuese, për të kompletuar një sistem estetik me një metodë të re teknike të përshtatur në mënyrë të përkryer ndaj shprehjes së saj.[8]

Koncepti ishte i vendosur mirë në mesin e artistëve francezë se piktura mund të shprehej matematikisht, në aspektin e ngjyrës dhe formës; dhe kjo shprehje matematikore rezultoi në një "të vërtetë objektive" të pavarur dhe bindëse, ndoshta më shumë se e vërteta objektive e objektit të përfaqësuar.

Piktura

Redakto

Vizatime

Redakto

Ekspozita

Redakto
 
Portret i Edmond Aman-Jean, e shfaqur në Sallon në vitin 1883

Nga viti 1883 deri në vdekjen e tij, Seurat ekspozuar punën e tij në Sallon, Sallon des Indépendants, Les XX në Bruksel, ekspozita e tetë Impresioniste, dhe në ekspozita të tjera të ndryshme në Francë dhe jashtë vendit.[9]

 • Salon, Paris, 1 May–20 June 1883
  Salloni shfaqi vizatimin e Seuratit të Edmond Aman-Jean.
 • Salon des Indépendants, Paris, 15 maj–30 qershor 1884
  Seurat shfaqi Une Baignade, Asnières, pasi Salloni zyrtar e kishte refuzuar atë. Debutimi i Seurat si një piktor.
 • Salon des Indépendants, Paris, 10 dhjetor 1884 – 17 janar 1885
 • Works in Oil and Pastel by the Impressionists of Paris, American Art Association, New York, prill dhe maj 1886.
  Organizuar nga Paul Durand-Ruel.
 • Ekspozita impresioniste, Paris, 15 maj–15 qershor 1886
  Un dimanche après-midi à l'Île de la Grande Jatte e shfaqi për herë të parë.
 • Salon des Indépendants, Paris, 21 gusht–21 shtator 1886
 • Les impressionnistes, Palais du Cours Saint-André, Nantes, 10 tetor 1886 – 15 janar 1887
 • Galerie Martinet, Paris, dhjetor 1886 – janar 1887
 • Les XX, Brussels, shkurt 1887
 • Salon des Indépendants, Paris, 26 mars–3 maj 1887
 • Théâtre Libre, Paris, nëntor 1887 – janar 1888
  Vepra të Seurat, Signac dhe van Gogh.
 • Exposition de Janvier, La Revue indépendante, Paris, janar 1888
 • Exposition de Février, La Revue indépendante, Paris, shkurt 1888
 • Hôtel Drouot, Paris, 1–3 March 1888 (ekspozitë shitjesh)
 • Salon des Indépendants, Paris, 22 mars–3 maj 1888
 • Tweede Jaarlijksche Tentoonstelling der Nederlandsche Etsclub, Arti et Amicitiae, Amsterdam, qershor 1888
  Drawing Au café concert, lent by Theo van Gogh.
 • Les XX, Brussels, shkurt 1889
 • Salon des Indépendants, Paris, 3 shtator–4 tetor 1889
 • Salon des Indépendants, Paris, 20 mars–27 prill 1890
  Tregoi Le Chahut, Jeune femme se poudrant dhe 9 vepra të tjera.
 • Les XX, Brussels, 7 Shkurt-8 Mars 1891 Tregoi Le Chahut dhe 6 piktura të tjera.
 • Salon des Indépendants, Paris, 20 mars-27 prill 1891 Shfaqi Le Cirque dhe katër piktura nga Gravelines.

Ekspozita pas vdekjes:

 • Solomon R. Guggenheim Collection of Non-Objective Paintings, South Carolina, 1938, Gibbes Memorial Art Gallery[10]

Referime

Redakto
Shënime
 1. ^ "Seurat", Random House Webster's Unabridged Dictionary
 2. ^ Fry, Roger Essay, 'The Dial', Camden, New Jersey, September 1926
 3. ^ "Art Institute of Chicago". Artic.edu. Marrë më 13 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Seurat: p. 16
 5. ^ Georges Seurat, 1859–1891 1991, f. 11.
 6. ^ Seurat: p. 17
 7. ^ Alex Mittelmann, State of the Modern Art World, The Essence of Cubism and its Evolution in Time, 2011
 8. ^ Fry, Roger Essay in The Dial, Camden, New Jersey, September 1926.
 9. ^ Works exhibited by Georges Seurat.
 10. ^ "Guggenheim Museum". guggenheim.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Burimet
Për lexim të mëtejshëm
 • Cachin, Françoise, Seurat: Le rêve de l’art-science, Paris: Gallimard/Réunion des musées nationaux, 1991
 • Everdell, William R. (1998). The First Moderns (në spanjisht). Chicago: University of Chicago Press. ISBN 0-226-22480-5.
 • Fénéon, Félix, Oeuvres-plus-que-complètes, ed., J. U. Halperin, 2v, Geneva: Droz, 1970
 • Fry Roger Essay, 'The Dial' Camden, N.J Sept. 1926
 • Gage, John T., "The Technique of Seurat: A Reappraisal,” Art Bulletin 69:3 (87 September)
 • Halperin, Joan Ungersma, Félix Fénéon: Aesthete and Anarchist in Fin-de-Siècle Paris, New Haven, CT: Yale University Press, 1988
 • Homer, William Innes, Seurat and the Science of Painting, Cambridge, MA: MIT Press, 1964
 • Lövgren, Sven, The Genesis of Modernism: Seurat, Gauguin, Van Gogh & French Symbolism in the 1880s, 2nd ed., Bloomington, IN: Indiana University Press, 1971
 • Rewald, John, Cézanne, new ed., NY: Abrams, 1986
 • Rewald, Seurat, NY: Abrams, 1990
 • Rewald, Studies in Impressionism, NY: Harry N. Abrams, 1986
 • Rewald, Post-Impressionism, 3rd ed., revised, NY: Museum of Modern Art, 1978
 • Rewald, Studies in Post-Impressionism, NY: Harry N. Abrams, 1986
 • Rich, Daniel Catton, Seurat and the Evolution of La Grande Jatte (University of Chicago Press, 1935), NY: Greenwood Press, 1969
 • Russell, John, Seurat, (1965) London: Thames & Hudson, 1985
 • Seurat, Georges, Seurat: Correspondences, témoignages, notes inédites, critiques, ed., Hélène Seyrès, Paris: Acropole, 1991 (NYU ND 553.S5A3)
 • Seurat, ed., Norma Broude, Seurat in Perspective, Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, 1978
 • Smith, Paul, Seurat and the Avant-Garde, New Haven, CT: Yale University Press, 1997

Lidhje të jashtme

Redakto