Gioachino Greco (c. 1600 – c. 1634) ka qene nje lojtar shahu italian dhe shkrimtar. Ai regjistroi disa nga lojërat më të njohura të shahut të parë, 77 ne total. Lojërat e tij, të gjitha kundër kundërshtarëve anonime ("NN"), ishin ndoshta konstrukte (Hooper & Whyld 1992), por kanë shërbyer si mjete shumë të dobishme për diktim hapje traps.

Greco's manual

Mikhail Botvinnik konsiderohet Greco të jetë i pari lojtar profesionist shahu (Gufeld & Stetsko 1996:5).

Sfondi historik

Redakto

Gioacchino Greco ishte i njohur edhe në Itali si "il Calabrese", qe do te thote "kalabrezi". Disa burime gabimisht e quajne  se prindërit e tij ishin grek dhe se ai kishte qenë i lindur në një fshat pranë Cosenzas. Në fakt, nga fundi i 1490s dhe nga fillimi i 1500s Peloponezi ishte pushtuar nga turqit Osmane dhe popullsia vendase pati vuajtur shume nga masakrat dhe nga kthimi me force ne islam. Nga fillimet e 1600 me e pakta 150,000 njerez u arratisen nga Peloponezi qe sic quhej atehere Morea duke hyre edhe ne kenget popullore shqiptare te arberesheve. Ata iu drejtuan Calabria, Salento dhe Sicily, vend eku edh me pare shqiptaret kishin zene vend si komunitet te ritit lindor por kishin ardhur se bashku me familje ne kuader te luftetareve stratiotë shqiptarë. Ata flisnsin nje shqipe me interferenca fjalesh greke ose kocepte te religjionit ortodoks bizantin me influence te grekobizantine por baza e gjuhes ishte shqipe e kohes.

Lojra shembull

Redakto
  • Hapje interesante:

NN vs Greco, 1620
1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Bc5 4.O-O Nf6 5.Re1 O-O 6.c3 Qe7 7.d4 exd4 8.e5 Ng4 9.cxd4 Nxd4 10.Nxd4 Qh4 11.Nf3 Qxf2+ 12.Kh1 Qg1+ 13.Nxg1 Nf2# 0–1

  • Sakrifikim i mbretëreshës

Greco vs NN, 1619
1.e4 b6 2.d4 Bb7 3.Bd3 f5 4.exf5 Bxg2 5.Qh5+ g6 6.fxg6 Nf6 7.gxh7+ Nxh5 8.Bg6# 1–0

Referime

Redakto
  • Averbakh, Yuri (1996), Chess Middlegames: Essential Knowledge, Cadogan, ISBN 1-85744-125-7 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hooper, David; Whyld, Kenneth (1992), The Oxford Companion to Chess (bot. 2nd), Oxford University Press, ISBN 0-19-280049-3 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Gufeld, Eduard; Stetsko, Oleg (1996), The Giuoco Piano, Batsford, ISBN 0-7134-7802-0 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)