Hape menynë kryesore

Kalabria (italisht: Calabria) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Kalabria
Italisht : Calabria
Rajon
Stema_figura
Emblema e Kalabrisë
Flag of Calabria.svg
Flamuri i Kalabrisë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Katanxaro
Presidenti Giuseppe Scopelliti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.081 km2
Popullsia 2.009.307 banorë
Dendësia 133 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare www.regione.calabria.it
Provincat r Kalabrisë


Calabria.jpg

Qendra administrative e Kalabrisë është Katanxaro.

Kalabria, ish Brutiumi, është rajon në Italinë jugore, në jug të qytetit të Napolit, në afërsi me ishullin e Sicilisë. Në veri kufizhet me rajonin e Bazilikatës, në perëndim del në detin Tiren, ndërsa në lindje deti Jon. Ky rajon përfshin 15.080 km katrorë, dhe ka rreth 2,05 milion banorë. Qendra më e rëndësishme është Rexhio Kalabria me 180.000 banorë, që është port rëndësishëm i Italisë.

Rajoni i Kalabrisë ka pesë provinca:

Shiko edheRedakto