Gjorge Ivanov, gjithashtu i përkthyer si Đorge (Maqedonisht: Ѓорге Иванов], i lindur më 2 maj 1960), është President i Republikës së Maqedonisë, në detyrë që nga viti 2009.

Gjorge Ivanov
Ǵorge Ivanov 2012-04-27.jpg
Presidenti i 4-të i Maqedonisë
12 Maj 2009 –
Paraardhësi: Branko Crvenkovski
Të dhënat personale
Lindi më: 2 Maj 1960
Lindi në: Vallandovë, Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë
Shkolla e kryer: Universiteti i Shkupit
Bashkëshortja Maja Ivanova
Gjorge Ivanov

Jeta e hershme dhe personaleRedakto

I lindur në Valandovë, Ivanov mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në vendlindjen e tij. Ai jetoi atje deri në moshën 27 vjeçare, pastaj u transferua në Shkup, i cili që nga ajo kohë ka qenë vendbanimi i tij i përhershëm.

Ivanovi është i martuar me Maja Ivanovën. Së bashku ata kanë një djalë të quajtur Ivan.