Gjymylxhine ose Gymylçina (Greqisht: Κομοτηνή Komotini) është një qytet në rajonin e Maqedonisë Lindore dhe Trakisë, Greqisë verilindore. Ishte qendra administrative e super-prefekturës Rodop-Evros deri në heqjen e saj në vitin 2010, nga Plani Kallikratis. Qyteti është shtëpia e Universitetit Demokrit të Trakisë, themeluar në vitin 1973. Komotini është shtëpia e një pakice të konsiderueshme myslimane me origjinë turke, turqishtfolëse. Ata u përjashtuan nga shkëmbimi i popullsisë i vitit 1923.

Gjymylxhine
Κομοτηνή
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej66.919
{{{postal_code_type}}}
691 00
TargatKO
Faqja zyrtarewww.komotini.gr

E ndërtuar në pjesën veriore të fushës me të njëjtin emër, Komotini është një nga qendrat kryesore administrative, financiare dhe kulturore të Greqisë verilindore dhe gjithashtu një qendër e madhe bujqësore dhe mbarështuese e zonës. Gjithashtu është një shkëmbim i rëndësishëm transporti, i vendosur 795 km në veri të Athinës dhe 281 km në veri të Selanikut. Prania e Universitetit Demokrit e bën Komotinin shtëpinë e mijëra studentëve grekë dhe ndërkombëtarë dhe kjo, e kombinuar me një përzierje eklektike të elementeve perëndimore dhe orientale në jetën e përditshme të qytetit, e kanë bërë atë një destinacion gjithnjë e më tërheqës turistik.

Gjeografia Redakto

 
Qyteti i Vjetër dhe Xhamia e Re, ku prapa saj shihet Kulla e Sahatit

Qyteti qëndron në një lartësi prej 32-38m në fushën Trakiane pranë rrëzë maleve të Rodopit. Ndodhet midis dy lumenjve, Boklutzas në perëndim dhe Trelohimaros në lindje (që formojnë, përgjatë rrjedhës Karidia, lumi Bosbozis). Ka pak planifikim urban në pjesët e vjetra të qytetit, për dallim nga lagjet e zhvilluara kohët e fundit. Sipas regjistrimit të vitit 2011, popullsia e komunës arrin në 66,919, një numër që nuk përfshin afërsisht 12,000 studentë, trainer dhe ushtarë. Ka dy aeroporte pranë Komotinit. Më e afërta është në Aleksandrupoli (65 km), dhe tjetra është në Kavala (80 km). Ka lidhje hekurudhore dhe autobusësh me të gjitha qytetet kontinentale greke, si dhe Stambollin, dhe rrjeti i mirë rrugor krahinor është plotësuar nga autostrada e re Egnatia Odos.

Demografia Redakto

Popullsia është mjaft shumëgjuhëshe për një qytet të madhësisë së tij dhe përbëhet nga grekë vendas, refugjatë grekë nga Azia e Vogël dhe Trakia Lindore, myslimanë me origjinë turke, pomake dhe rome, pasardhës të refugjatëve që i mbijetuan gjenocidit armen dhe grekë pontikë nga Anadolli veri-lindore dhe rajonet e ish-Bashkimit Sovjetik.

Popullsia myslimane e Trakisë Perëndimore daton në periudhën osmane, dhe ndryshe nga myslimanët në rajonet e tjera të Greqisë u përjashtuan nga shkëmbimi i popullsisë greko-turke 1922-23 pas Traktatit të Lozanës.[1]

Referime Redakto

  1. ^ "Reviving high-rise blocks for cohesive and green neighbourhoods" (PDF). RE-Block: Baseline Study (në anglisht). Fondi Evropian për Zhvillimin Rajonal. fq. 44. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2013. Marrë më 24 tetor 2013.