Glauk Konjufca

politikan shqiptar

Glauk Konjufca (lindur më 25 korrik 1981) është politikan shqiptar nga Kosova. Ka shërbyer si Kryetar i Kuvendit të Kosovës prej 26 janarit 2019 deri më 3 shkurt 2020. Prej 3 shkurtit deri më 25 maj 2020 ka qenë Ministër i Punëve të Jashtme në Kosovë. Tani është deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Glauk Konjufca
Glauk Konjufca2017.jpg
Deputet i Kuvendit të Kosovës
25 maj 2020 – aktiv
Ministër i Punëve të Jashtme
3 shkurt 2020 – 25 maj 2020
Paraardhësi: Behgjet Pacolli
Pasardhësi: Meliza Haradinaj – Stublla
Kryetar i Kuvendit të Kosovës
26 dhjetor 2019 – 3 shkurt 2020
Paraardhësi: Kadri Veseli
Pasardhësi: Vjosa Osmani
Të dhënat personale
Lindi më: 25 korrik 1981
Lindi në: Prishtinë, Kosovë
Kombësia: Shqiptar i Kosovës
Profesioni: Politikan
Partia politike: Lëvizja Vetëvendosje

JetëshkrimiRedakto

Konjufca është deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ai zgjidhet kryetar i kuvendit ne dhjetor 2019 pas fitores së LVV në zgjedhjet e 6 tetorit te po këtij viti, me propozim të Albin Kurtit. Ai u zgjodh me 75 vota pro, 27 kundër dhe 6 abstenime.[1]

Konjufca është nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje ka shërbyer si drejtor i komitetit për politikë dhe kryeredaktor i gazetës së përjavshme "VETËVENDOSJE!".

Më parë ka shërbyer si zëvendës-drejtor i Qendrës për të Drejtat në Universitetin e Prishtinës (2005-2010).

ReferimetRedakto