Gllamoç (serbokroatisht: [Glamoč] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është qytezë dhe komunë në jugperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës, në Kantonin 10Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Qyteza ndodhet në rrëzë të kodrave Staretina dhe Velika Golija buzë pjesës qendrore të Fushës së Glamoçit. Komuna përfshin qytetin e Glamoçit si një qendër e komunës dhe më shumë se 50 fshatra përgjatë Fushës.

Fusha e Glamoçit

EmriRedakto

Më herët vendbanimi quhej Delmoç pastaj Dlamoç, dhe përfundimisht Glamoç. Emri i vjetër me gjasë rrjedh nga fjala Ilire delma e që ka kuptimin dele.[1][2] [3] Në përputhje me rrethanat, emri i qytetit tregon se ishte sipërfaqe e barinjve, ose një vend i përshtatshëm për delet e bujqësisë. Një tjetër teori thot se Glamoç vjen nga fjala glama, që do të thotë "kodër shkëmbore" (rocky hill).

Gjatë epokës osmane qyteti ishte regjistruar si Biograd (Qytet i Bardhë), Belgradçik dhe Biogradaz.[4]

 
Rrënojat e Kalasë
 
Kisha katolike e ndërtuar në vitin 1903 dhe demolimi në vitin 1992, gjatë Luftës së Bosnjës
 
Ushtria e Shteteve të Bashkuara e vendosur në Glamoç si pjesë e marrëveshjes së Forcës Stabilizimit

VendbanimetRedakto

• Babića Bërda • Biličić • Crni Vrh • Ćirići • Ćoslije • Dolac • Dragnjić • Dubrave • Đuličan • Glamoč • Glavica • Halapić • Hasanbegovci • Hasići • Hotkovci • Hozići • Hrbine • Isakovci • Jakir • Kamen • Karajzovci • Karlovac • Koliqin • Korićna • Kovačevci • Krasinac • Malkočevci • Malo Selo • Maslina Strana • Mladeškovci • Odžak • Opačić • Perduhovo Selo • Petrovo Vrelo • Podglavica • Podgradina • Podgreda • Potkraj • Popovići • Pribelja • Prijani • Radaslije • Rajićke • Reljino Selo • Rore • Rudine • Skucani • Staro Selo • Stekerovci • Šumnjaci • Vagan • Vidimlije • Vrba • Zaglavica • Zajaruga

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Spaul, John COHORS 2 (2000), 304.
  2. ^ Wilkes, John (1995). The Illyrians. The Peoples of Europe (në anglisht). Wiley-Blackwell. fq. 244. ISBN 0-631-19807-5.
  3. ^ Stipčević, Aleksandar (1977). The Illyrians: History and Culture. History and Culture Series (në anglisht). Noyes Press. fq. 197. ISBN 0-8155-5052-9.
  4. ^ "Stari grad Glamoč, graditeljska cjelina". kons.gov.ba (në serbo-kroatisht). Commission to Preserve National Monuments. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 18 gusht 2013.

Lidhje të jashtmeRedakto

Coordinates: 44°03′N 16°51′E / 44.050°N 16.850°E / 44.050; 16.850